16 Kasım
Yorum Yap
#11155343

Vodafone Hizmet Vermediği Ürünün Parasını Çekiyor!

Vodafone, kullanmadığım hizmetin parasını sistemsel sorunlarından dolayı kredi kartımdan çekiyor. Red danışmanlarıyla 8 kere konuşmama rağmen konuyu çözemediler.


10 Ekim 2018 tarihinde hattımı kurumsaldan bireysele hattımı geçirdim. Yeni tarifemde sosyal paket var. Bu paketin parasını gelen faturayla ödüyorum. Fakat hizmetini almadığım kurumsal zamanından 1-2 kere kullandığım sosyal paket yenilemesi otomatik yapılıyor. Bunu Vodafone Yanımda, Vodafone Red bireysel ve kurumsal danışmanlar iptal edemiyor. Evet hata var diyorlar fakat sürekli aramaktayım yarım saatlik görüşmeler yapmaktayız. Faturam dışında 18 TL kredi kartımdan çekilmektedir. Vodafone Red müşteri hizmetlerinden aldığım bilgiler de hep yanlış. Anlaşıldı konu çözülecek bugün sizi arayacağız deniyor. 1 hafta ses yok. Sonra ben arıyorum bu bilgilere erişemiyoruz deniyor bir daha başa sarıyoruz. Ses kayıtları incelenip 48 saatte dönülecek deniyor. Daha fazla zaman geçiyor dönüş olmuyor.


Çok basit şekilde vergi dairesine ve ilgili birimlere. Hizmet verilmeyen ürünlerin benim onayım olmadan kredi kartımdan çekildiğini ileteceğim. 18 TL büyük para değil ama cezası büyük.

Ertan 468 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler