Vodafone Hattı İptal Etmek Çok Zor

Şenol Şenol24 Eylül 16:05

Vodafone kayıtlı faturalı hattımı ihtiyaç kalmadığından iptal ettirmem gerekiyordu. Vodafone merkezine gittim, müşteri ilişkilerini aramam söylendi. Aradım telefonda işlemi yapacak kişiye ulaşmak için 3 kişi aktarma yaptı ve bunun için telefonda tam 1 saat 45 dakika bekledikten sonra iptali yapan kişi tamam dedi ve Vodafone merkezine gidip ıslak imza atmamı söyledi. Gittim orada ıslak imza atmak için bilgisayarda dizi izlediği için beni yarım saat bekleten personel engelini aştıktan sonra imzamı attım. Sandım ki işim bitti kurtuldum. 

Öyle değilmiş imza attıran personel şimdi Vodafone müşteri hizmetleri sizi tekrar arayıp işlemi sonlandıracak ama genelde aramıyorlar siz arayın dedi. 2 gün boyunca telefon bekledim kimse aramayınca ben aradım yine 30 dakikalık bir beklemeden sonra ulaştığım yetkili biz sizi arayacağız dedi. Bende aramıyorsunuz hazır ben aradım yapalım şu işlemi bu ızdırap bitsin dedim ama nafile biz sizi arayacağız dedi.

Gördüğünüz gibi telefon hattını iptal ettirmek gibi basit bir işlem nasıl zulüm haline getiriliyor. 3 gün ve saatlerce uğraşma. Bu şirket gibi sanırım çok var, vatandaşa eziyet eden bu anlayışa karşı vatandaşını koruyup bu gibi şirketlere yüklü ceza vermeyen devlet sistemidir bence asıl suçlu.

Düşünün saatli çalışan bir kişinin bu kadar basit bir işlemi yaptırmak için harcayacağı zaman ve emek ne kadar. Ve bu o şirkette çalışan kimsenin umurumda değil. Müşterisini bu kadar sıkıntıya sokan firma ben ce doğru firma değildir. Söyleyeceğim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler