21 Kasım 2018
Yorum Yap
#11178541

Vodafone Hatanı Düzelt!

Vodafone Aş. Tarafından daha öncesinde yapılan görüşmemde haksız yere ücret almalarından dolayı daha öncesinde şikayette bulunup sonuç alamamamdan dolayı kullanmış olduğum hattımı iptal ettirmek amacı ile 28.09.2018 tarihinde Vodafone bayisine giderek iptal talebinde bulundum.


Gerekli evrakları imzalayarak talebim alındı ve 5 dakika sonra hattım aramalara kapandı. Kullanımımdan dolayı gelen son 86 liralık faturamı ödedikten sonra tamamen iptal olacakları ilettiler, ödememi yaptım.


18.112018 tarihinde bana tekrardan 86 liralık bir fatura gelmesi ile çağrı merkezini aradım. Bana hiçbir cevap veremeyip iptal talebimin ulaşmadığını ilettiler bayiye yönlendirdiler. Sonrasında siz tekrar açılsın diye talepte bulunmuşsunuz dediler, kendilerine ses kaydım ya da yazılı bir beyanım var mı diye sorduğumda bana cevap veremeyip suçu bayiye attılar.


Bayi benim talebimi almasa hattıma arama kısıtlaması gelmez zaten. 20/11/2018 tarihinde tekrardan çağrı merkezi ile yapmış olduğum görüşmeye istinaden yurt dışına çıkacağımı hattımın faturasız hatta geçirilmesini talebinde bulundum.


Bana hangi ülkeye gideceğimi inatla soran müşteri temsilcisine bu Vodafone' u ilgilendirmiyor dediğimde bana bunu öğrenmek zorunda olduklarını ilettiler, öğrenip utanmadan bana hala yurt dışı tarifesi sunacaklardı herhalde.


Sonrasında hattımı iptal ettirme talebim olmasına rağmen neden iptal etmeyip ve aktif hale getirdiklerini sorduğumda, talebiniz gelmiş sizi aradılar mı diye soru yönelttiler hayır cevabımda müşteri temsilcisin de kesinlikle cevap veremedi aynı soruyu birkaç kere sormaya devam etti.


Sonrasında bana siz bayiye gidip hattınızı açtırmışsınız dedi, hangi bayi den talebim olmuş dediğimde biz bunu göremiyoruz deyip yine bana cevap veremedi. Sadece şikayet oluşturabiliyorlarmış ama o şikayette de geri dönüş zaten olmuyor.


Şikayet talebimi oluşturdular ben hattımı kullanmayıp iptal ettirmeme rağmen bana 86 TL ve sonrasında bir tane daha 86 liralık faturam olduğunu ilettiler, kullanılmamış iptal talep edilen ve kendi kendine aktif olup bana hiçbir cevap veremeyen Vodafone bu faturayı neye istinaden benden almaya çalışıyor acaba?


Vodafone bana ulaşıp bilgi verip bu hatayı düzeltmediği sürece de her yere şikayetimi yazıyor olacağım!

Pınar Pınar 737 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler