17 Ekim
Yorum Yap
#11039342

Vodafone   Haksız Ücretlendirme Yaptı!

Vodafone Red 10 paketinden yararlanan faturalı hat kullanıcısıyım. Yaklaşık üç senedir faturamı gecikmeksizin ödedim. Şimdilerde telefonum bozuk ve ben de telefon almak üzere faturama ek olarak ödemek için bir Vodafone bayiine uğradım. Puanım sonucu alabileceğim uygun bir cihaz buldum. Sözleşmeleri imzaladık (Cihazı teslim almadan).


Bu arada Vodafone' dan adını bile bilmediğim kampanyalara atılan imzalar sonucu üye olmuşum. Fatura tutarınız 100 TL'yi aşmıştır diye bir mesaj dahi geldi. 500 'ü aştığında bilgilendirileceksiniz diyordu başka bir mesaj.


Bayiiye tekrar uğradım. Henüz teslim bile almadığım ürünü almaktan vazgeçtiğimi belirttim. Sorun çıkarmadılar. İptal işlemlerinin gerçekleştiğini söylediler. Konuşma aynen böyle devam etti:


Ben: Bir şey öder miyim?
-Sanmıyorum. Cayma bedeli belki.
Ben:Nasıl yani? Bir gün içerisinde teslim almadığım ürünün cayma bedelini mi ödeyeceğim .
Karşı taraf: Kem küm.


Fatura tarihim geldi çattı ve ben 323.90'ı gördüm. Bayii çalışanlarına da söyledim şikayet dilekçesi yazdılar ve bana dönüş yapılacağını söylediler. Gelen mesaj ise fazla tutarın gelecek aylardan düşüleceği yönünde (Faturayı ödeyeceksiniz demiyor da).


Kampanyalı fiyat diyerek 9 TL eksiğine verdiği faturalı paketinde cayma bedeli her ay için 35 TL. Neyin caymasıdır ki bu kadar fazla bir cayma bedeli ödüyorum. O paraya her ay o kadar faizi hangi banka vermiş.


Girdiğim günden beri taahhütlüyüm ve hiçte az bir tutar ödemiyorum.


Kullanmadığım internet paketi konuşma dakikası silinip gidiyor.
Kağıthanede oturuyorum Mahalleye girdiğim anda çekmiyor. Ara sıra çekiyor. Evim kot 2 na balkonumda ne evimde normal bir konuşma yapamadım.


Kesinlikle son faturayı ödemeyeceğimi Vodafone sayfasından ilettim. Faturamın iptal edilmesini ve yeniden düzenlenmesini talep eder En son girdiğim taahhütlü paketin cayma bedelsiz iptalini isterim.

Behice 1.033 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler