Vodafone ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Vodafone Haksız Alınan Param

1.042
Ayten
Ayten 24 Mart 14:27
Vodafone Haksız Alınan Param
Vodafone Haksız Alınan Param
Vodafone Haksız Alınan Param
+3

Bugün hattımı yenilemek için gereken miktarı ödedim önce bir sürü vergi kesintisi yaptı bakiyem yeterli miktarda kalmadı ama 40 küsur vardı bende ikinci bir yükleme daha yaptım hemen ancak Vodafone hesapta gördüğü parayı iç etmeye başladı.

250 MB interneti bana yükleyip 15 TL fatura etti ben ister miyim diye sormadan onay almadan oysa paket yüklemem yapılınca zaten yeterli internetim vs geldi ama 1 dakikadan kısa sürede yatırdığım parayı keyfine göre aldı hesabımdan müşteri ilişkileri telefonunu aradım düzeltmek için ancak karşıma robottan başkası çıkmıyor.

Müşteri ilişkileri değil robotla imtihan resmen bir yere ulaşamadım param ®ı bana sormadan almalarını kabul edemiyorum ben (yazmaya çalıştığım kelimeleri sistem kabul etmiyor) hangi akılla paketimde onca internet varken ve onu yüklerken 15 liraya 250 GB alayım Neyim ben?

Zaten en pahalı GSM ödemesi yapan milletken üstüne bir de böyle paramıza konuyorsunuz onay almadan nasıl bir kafa bu. En kısa sürede paramı iade etmenizi bekliyorum bir de ilk harcamayı oradan yaparsınız siz özellikle dokunmadım taki hattım yüklenene kadar ve artık hattıma tanımlı interneti kullanmaya başlayacağım ve sizin 250 GB kabul etmiyorum.

Gelişme
Gelişme

01 Nisan 17:19

Şikayetimle ilgili en kısa sürede benimle iletişme geçeceklerini yazmışlar hala bana ulaşan olmadı. Ayrıca mesele zaten her zaman yaptıkları sana sormadan senin paranı kullanmaları biz koyun sürüsü olmuşuz onlarda bildiğini yapıyor. Faturalıya geçsen sormadan hizmet yükledik deyip 1 GB yükleyip normalde aldığın 5 GB ücretinden fazlasını yine sormadan fatura ediyorlar. Öyle olmasın deyip paketli ürün alıyorsunuz bu seferde işiniz görecek miktarın üstünde seçeneği yüklemeye zorlanıyorsunuz hattınızda gördükleri parayı da değerlendiriyor zati alileri devlet bunlara göz yumuyor olmasa bu kadar açık haksızlık yaşamayız diye düşünüyorum.

Vodafone Logo
Vodafone24 Mart 19:20
Vodafone Logo
Vodafone16 Nisan 15:11
  • profile
1 Destekçi

Benzer Şikayetler

profile
59
13 Nisan
profile
Oğuzhan'ın Teşekkür Mesajı
  • 15 Nisan 17:39

“Vodafone şirketine teşekkürlerimi sunarım”

Vodafone Doğum Günü Hediye Çarkı Sorunu

Merhabalar Vodafone'un Doğum günüme özel hediye çarkımı çeviremiyorum. Hediye çarkındaki yoğunluk devam ediyor kısa bir süre sonra tekrar deneyebilirs...

profile
343
23 Mart

Vodafone Evrak Talepleri

Ramazan ayına özel 15GB 99TL paket vardı 5 defa tıkladım. Vodafone'dan ne bildirim ne de mesaj gelmedi hesabıma baktım 5 defada kesinti olmuş böyle sorumsuzluk görmedim en kısa zamanda hesabıma iade edilmesini istiyorum yoksa avukat tutup hukuk yolundan başvuracağım.

profile
524
02 Şubat
profile
Melahat'ın Teşekkür Mesajı
  • 02 Şubat 13:15

“Teşekkürler”

Vodafone Hatalı Tarife Değişikliği

Bulunduğum bölgedeki bayiye gittiğim de 543 *******72 numaralı hattıma 69 TL'ye 20 GB internet olan ve durma özelliği olan tarife yapacaklarını söyled...

profile
148
12 Ocak

Vodafone Mobil Ödeme Limiti Yeterli Değil Diyor

Vodafone uygulamaları özellikle yanımda uygulaması tek kelime ile fiyasko bakın kötü demiyorum bile. Ek paket almak istiyorum mobil ödeme limitiniz yeterli değil diyor. Limiti açmak istiyorum hata var diyor. Müşteri hizmetlerine zaten ulaşamıyorsunuz. Kısaca Vodafone pişmanlıktır, Tarifem bittiğinde...

profile
305
12 Ocak

Vodafone 1. Taahhüt Bitiminde Kampanyaların Eksik, Pahalı Aktarılması!

12 + 12 aylık olmak üzere 2 yıllık Vodafone taahhüdüm var fakat Vodafone müşteri hizmetleri ilk 12 ayin sonuna gelmeden rahatsız edercesine mesajlar bildirimler aramalar yapıyor ve kendi paket fiyatımın 2-3 katı fiyatında ve de gelecekteki 2. Taahhüt yılımdaki olacak fiyatların üstünde (kendi paketi...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .