Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Vodafone Faturalı Hat Yüksek Fiyatları

Kadriye
27 Nisan 10:44
831

Vodafone üyesiyim. Sadece şehir dışındayken veya tatildeyken internete ihtiyacım oluyor. Evde internet olduğu için pek sorun olmuyordu. Oğlumun ısrarı ile faturalıya geçtim, faturasızda kafam rahattı. Başlangıçta normal ödemeler vardı sonra enflasyonla birlikte çok farklı boyutlara taşındı. 60 TL civarı ödeme yapıyordum. Son bir yıldır çok fazla artış var, en son faturam 501 TL geldi. Bu durum yaklaşık iki yıldır devam ediyor. Birkaç kere sosyal medyada paylaştım faturamı düşürdüler. Güya uyumlu müşteri yaptılar. Fakat son 6 ayda yaklaşık 3000 TL ödemek zorunda bırakıldım. Benim faturam enflasyonun ününe geçmeye başladı. 60 TL den 500 TL'ye geçiş yaptım. Emekliyim aldığım maaş belli. Enflasyon artıyor ama faturam tutarsız bir artışa geçti. Olur da bu kadar da olmaz dedirtti. Vodafone şubelerine gidiyorum, derdime derman bulamadım. Diğer servis sağlayıcılar da aynı durumda. Hepsini inceledim aşı yukarı aynı. Vodafone yanında sloganı var ama maalesef durum tam tersi. Herkes kafasına göre fiyat yükseltmemeli bunun bir ortası olması gerekli. Sorunumu çözecek muhatap bulamıyorum. Diğerleri nasıl bilmiyorum ama Vodafone'da şubelerde yetki yok. Eskiden şubelere gittiğimizde her sorunumuzu bir seferde çözüme ulaştırırdık çünkü yetkileri vardı şimdi sadece kasiyer gibiler, alım satım yapıyorlar fatura ödemesi yapıyorlar ve tarifeler hakkında bilgi veriyorlar o kadar. Bu sorun sanki genel bir sorun haline geldi, herkes şikayetçi. Sürekli şikayet etmek durumunda bırakılmak da hiç hoş değil benim açımdan, mutsuzum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Gelişme
Gelişme

30 Mayıs 10:36

Ben bir aydır Turkcell kullanıyorum ve Vodafone benden sürekli para talep ediyor. Daha önce ödediklerimi sineye çekmiştim ama beni çok üzdüler ve mağdur ettiler şu an çok sinirliyim bedelini ödettirmek istiyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

30 Mayıs 10:30

Vodafone benden sürekli para talep ediyorlar. Ben Turkcell'e geçtim bir aydır kullanıyorum. Sürekli mesajlarla taciz ediliyorum. Kullanmadığım internet için yaklaşık 6 ay fahiş fiyatlar ödedim. Ödediğim fazla taturaların hepsinin tarafıma iadesini talep ediyorum. Teşekkürler.

27 Nisan 10:58 (Şikayetten 13 dakika sonra)

Degerli musterimiz, ilettiginiz sikayetinizin sonucu hakkinda bilgilendirmek icin sizi Vodafone Cozum Merkezinden aradik ancak ulasamadik. Gun icinde tekrar arama yapilacaktir. Cozum saglayabilmemiz icin aramayi cevaplamanizi rica ederiz.

27 Nisan 13:48
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

Vodafone Fatura Tutar Artışı, Faturaya Eklenen Servis Ücreti

Gulsah
26 Aralık 2023 23:20
170
Vodafone Fatura Tutar Artışı, Faturaya Eklenen Servis Ücreti
Vodafone Fatura Tutar Artışı, Faturaya Eklenen Servis Ücreti
Vodafone Fatura Tutar Artışı, Faturaya Eklenen Servis Ücreti
Vodafone Fatura Tutar Artışı, Faturaya Eklenen Servis Ücreti
1

Vodafone Müşteri Mağduriyeti Ve Haksız Kazanç Elde Etmesi

Solomon
11 Ağustos 2023 13:53
134
1

Vodafone Red 20 Tarifesi Bitmeyen Sorun

Mehmet
27 Temmuz 2023 12:24
396
Benzer Şikayet Yaz