14 Şubat 2013

Vodafone Cihaz Sorunu!

Vodafone den kurumsal hatlarımız üzerinden Blackberry cihaz aldık.Aldığımız cihazlardan 3 tanesinde sorun yaşadık.Daha önceki bir cihazımızın da servis aşamasında yine bu site aracılığı ile sorunumuzun çözülmesi hızlandı.

Ancak Vodafone ile yaşadığım sorunlar hayatımın bir parçası oldu.Şayet aldığınız cihazlarda sorun yaşayıp servise gönderirseniz bu cihaz 3 aydan önce elinize ulaşmıyor. Takip i tele servisten yapabileceğimiz söylendi.

Teleservise teslim edileli 49 gün oldu,bu sistemde de görünüyor ve halen değişim için cihaz beklendiği bilgisi veriliyor. Vodafone aynı sebepten dolayı bizi 3.kez mağdur ediyor.Sorunumun kısa zamanda çözülüp cihazımın artık teslim edilmesini talep ediyorum.

Aysun 34 Okunma

Cevaplar

  • Vodafone Temsilcisi22 Şubat 2013

    Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile ilettiğiniz bildiriminiz incelenmiş olup, 21.02.2013 tarihinde tarafınıza geri dönüş yapılarak, gerçekleştirilen sözlü görüşmede, Kurumsal Müşteri Hizmetleri tarafından hattınız ve talebiniz hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunulduğu belirtilmiştir. Saygılarımızla, Vodafone Müşteri Hizmetleri

  • Vodafone Temsilcisi14 Şubat 2013

    Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön