22 Temmuz 2019
#12306776

Vodafone Cep Kurtaran Kandırmacası!

Vodafone'dan tarifeme ek almış olduğum iPhone 8 Plus 64 GB cihazıma Cep Kurtaran paketi satın aldım, sigorta süremin bitmesine yakın cihazım hasar aldı ve servise yolladım, servis cihazımın pert olduğunu söyleyip 1425 TL ödemem halinde yenisini göndereceğini bildirdi fakat bu fiyatı piyasada cihazın satış fiyatına göre araştırdıklarını ve bana %30 olan kısmını yansıttıklarını belirttiler.


1 - Cihazın ödemesini 1425 TL olarak belirlemişsiniz.
Bunu belirlerken piyasada satış fiyatını göz önünde bulundurmuşsunuz?
Sorarım. Bu fiyatı ödemem sonrası sadece cihaz mı yollayacaksınız yoksa kapalı kutu sıfır 2 yıl garantili Apple cihazı mı yollayacaksınız eğer sadece cihaz yollayacaksınız bu fiyat araştırması sizce normal midir?


Apple teknik serviste bu hasara karşı ödeme tutarı 3799 TL'dir Buna istinaden ödemem gereken rakam. 1139,70 TL'dir.


Bu ikilemden dolayı bir açıklama beklemekteyim.


2 - Bu hasar tutarını ödemek için sadece IBAN numarası vererek ödeme aldığınız söyleniyor.


Tekrar sorarım ben zaten bu cihazı faturama ek almış biri olarak. Asgari ücretin günümüz şartlarında 2020 TL olduğu bir ülkede 1425 TL gibi bir rakamı hesabımdan nasıl ödeyeyim.
Kredi kartı ile ödeme hususunda yardımlarınızı Rica Ederim.,


Yukarıda belirttiğim hususlara ivedi bir şekilde aydınlatma Metni bekliyorum.

Emre Emre 934 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Emre19 Ağustos 2019

    Ciddiyetsizler arkadaşlar

  • Vodafone Temsilcisi25 Temmuz 2019

    Değerli Müşterimiz, Şikayetiniz ile ilgili olarak gerekli incelemeler yapılarak, tarafınıza bilgilendirme sms gönderilmiştir. Vodafone’a göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Dilerseniz Vodafone hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi 542 ve ya 05425420000 Müşteri Hizmetlerinden bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Vodafone Müşteri Hizmetleri

  • Vodafone Temsilcisi25 Temmuz 2019

    Değerli Müşterimiz, Vodafone’a göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Taleplerinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Şikayetiniz ile ilgili olarak takip sürecimiz başlatılmıştır. En kısa sürede sizinle irtibata geçilecektir. Dilerseniz Vodafone hakkında görüş, öneri ve taleplerinizi 542 ya da 05425420000 Müşteri Hizmetlerinden bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla Vodafone Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler