Kullandığım Vodafone Hatla İlgili

Müslüm Müslüm25 Kasım 2020 22:30

Ben bundan dört ay önce 10 yıllık kullanmakta olduğum hattı abimin adına iken kendi adıma devir aldım. Hattım ve tarifem değişti. Her şey yolunda giderken bundan 20 gün önce birden kapandı. Benim tarafıma hiçbir bilgilendirme yapılmadan tekrar açmaya gittiğimde evrak eksikliğinden dolayı dediler fakat ben hattı devir alırken tüm evraklarımı eksiksiz teslim etmiştim. 

Sonra hattım tekrar açıldı tarifemi yine değiştirmek zorunda kaldım. Ona da tamam dedim fakat benim tarifem değişmemiş bana onay mesajı geldiği halde hem çok kısıtlı kullanım hakları verilmiş yüksek fatura tutarına rağmen bir ikincisi benden kaynaklanmayan kendi eksiklikleriyle bana bir yıllık vergi tutarını yansıtmışlar. Bundan benim bir hatam yok. Bir an önce düzeltilmesini talep ediyorum. En kısa zamanda Tüketici Hakları'na baş vurarak hakkımı orada arayacağım.

Gelişme :

07 Aralık 2020 11:12

Arkadaşlar kesin bir kararla Vodafone'dan çıkış yapıyorum çünkü tam bir dolandırıcı ekip olmuşlar bir hafta önce şikayette bulundum hiçbir şekilde geri dönüş yapmadılar müşteri hizmetlerini üç defa aradım hepsi bir birine suç atıyorlar 11 yıllık müşterisini kaybederler bende 300 teleden olurum çünkü bana yapılan tam bir dolandırıcılık bundan 20 ay önce de Vodafone'un gezici ekibi benim iyi niyetimi kullanıp evde kullandığım TÜRKSAT internetimi iptal ettirip bana diji Türk hediye vereceklerini söylediler eve interneti bağladıktan sonra hiçbir muhatap bulamadım telefonlara bile cevap vermediler şimdi haksızlığa uğradım hepsini iptal edeceğim hakkım haram olsun zehir olsun kim sebep olduysa Allah onların belasını versin tam bir kumpas Vodafone denince on defa düşünün öyle karar verin özellikle o gezici ekipleri görünce kapı dışarı edin yazıklar olsun size milleti kandırmaktan Başak'a bir işe yaramıyorsunuz.

  • - Görüntüleme
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler