27 Mayıs 2013

Vodafone Ortak Paylaşım Alanımıza İzinsiz Baz İstasyonu Kurulması!

Anayasa ile güvence altına alınmış olan sağlıklı yaşama hakkı, insan hakları çerçevesinde bizim iznimiz olmadan ortak paylaşım alanı olan bahçemize Beylikdüzü belediyesi destekli Vodafone GSM baz istasyonu kurulmaya çalışılmakta olup, bizlerin ve gelecek nesillerin sağlıklı yaşamalarını tehdit eden bu uygulamanın sonlandırılmasını yetkililerden talep ediyorum.

Konunun muhatapları evdeki eşyalarda radyasyon yayıyor savunması yapmasın zira bu eşyaları istediğimiz zaman kapatabiliyor ve açabiliyoruz ama yanı başımızda bulunacak baz istasyonu 24 saat radyasyon yayacak. Bunu şiddetle kınıyorum.

Aytekin 283 Okunma

Cevaplar

 • Aytekin30 Mayıs 2013

  Yargıtay'dan baz istasyonu kararı Yargıtay yerel mahkemenin bu kararını onayladı. Baca görünümlü baz istasyonunun kaldırılması kararı kesinleşti. Güncelleme:29 Mayıs 2013 08:29 Yerel mahkemenin kararını onaylayan Yargıtay, baca görünümlü baz istasyonunun kaldırılması kararını onayladı. Maltepe Başıbüyük mahallesinde ikamet eden Cemil Demirbaş'ın evinin bitişiğinde bulunan binaya kurulan baz istasyonunun kaldırılması için dava sonuçlandı. Yaklaşık 3 yıl önce başlayan yargı süreci sonunda, Kartal 4. Asliye Hukuk Mahkemesi baz istasyonunun kaldırılmasına hükmetti. Mahkemenin gerekçeli kararında 'baz istasyonunun bulunduğu yerlerde oturanların psikolojik olarak yaşamının olumsuz biçimde etkilendiği' belirtildi. Şirket itiraz edip kararı Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay'dan ise itirazla ilgili olarak "Yapılan yargılamaya toplanan delillere ve dosya içeriğine göre mahkeme kararı ve dayandığı gerekçeler, usul ve yasaya uygun bulunduğundan yerinde olmayan temyiz itirazlarının reddiyle hükmün onanmasına oybirliğiyle karar verildi" şeklinde karar çıktı. Cemil Demirbaş'ın şikayetini haklı bulan Yargıtay yerel mahkemenin kararını onadı ve karar kesinleşti.

 • Aytekin29 Mayıs 2013

  Bahsi geçen baz istasyonu kurulduğu yer itibarıyla ortak kullanım amaçlı bahçedir. Bu konuya dikkat çekmek isterim.

 • Vodafone Temsilcisi27 Mayıs 2013

  Değerli Abonemiz, Şirketimiz, Kamu adına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (Eski adı: Telekomünikasyon Kurumu) ile imzalamış olduğu imtiyaz sözleşmesi çerçevesinde tüm ülke çapında mobil telekomünikasyon sistemini kurmak,işletmek yetki ve yükümlülüğündedir. Sunulan hizmet haberleşme alanında “kamu hizmeti” dir. İthalat aşamasından başlayarak, uluslararası standartlara uygunluğu ilgili resmi kurumlar tarafından denetlenen baz istasyonları, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’na istinaden yayımlanan “ELEKTRONİK HABERLEŞME CİHAZLARINDAN KAYNAKLANAN ELEKTROMANYETİK ALAN ŞİDDETİNİN ULUSLARARASI STANDARTLARA GÖRE MARUZİYET LİMİT DEĞERLERİNİN BELİRLENMESİ, KONTROLÜ VE DENETİMİ HAKKINDA YÖNETMELİK” esasları çerçevesinde işletilmektedir. Yönetmelikte, tüm dünyada kabul gören, insan ve çevre sağlığı bakımından sakınca arz etmeyen limit değerler esas alınmış, baz istasyonlarının belirlenen limit değerlerde çalışması için denetim ve yaptırım mekanizmaları oluşturmuştur. Ülkemizde belirlenen limit değerler Dünya Sağlık örgütü (WHO) tarafından tanınan ve desteklenen Uluslararası İyonlaşmamaış Radyasyondan Korunma Komisyonu (ICNIRP) tarafından belirlenmiş olan uluslararası standartlarda belirlenen limit değerlerin de oldukça ( ¼’ü - dörtte biri) altındadır. İmtiyaz sözleşmesi ve ilgili yasal düzenlemeler gereği şirketimiz abonelerine en iyi hizmeti sunmakla yükümlüdür. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de baz istasyonları aynı şekilde kurulmakta ve işletilmektedir. Bu teknoloji her yerde aynı olup, cep telefonları ile haberleşmenin başka bir şekilde veya teknolojiyle sağlanması veya şehir dışına baz istasyonu kurularak kapsamanın sağlanması mümkün değildir. Ayrıca, baz istasyonları hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) direkt bilgi alınabileceği gibi, Kurumdan resmi olarak ölçüm yapılması talep edilebilir ki BTK'nın bu konuda ölçüm yetki belgesi verdiği bağımsız ölçüm yapan kuruluşları yönlendirmektedir. Kurumun resmi web sitesi olan http://www.btk.gov.tr adresinde Elektromanyetik Dalgalar ve Sağlığımız konulu çalışma yer almaktadır. Konu hakkında sorular için; [email protected] veya [email protected] adresine yazı yazılabilir. Daha fazla bilgiye sayfadaki linklerden ulaşma imkânı da bulunmaktadır. Bu itibarla, yasal izinleri alınarak kurulan ve haberleşme alanında kamu hizmeti veren baz istasyonunun bulunduğu yerde,insan sağlığı için bir tehdit oluşturmadığı hususlarını bilgilerinize saygılarımızla sunarız. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

 • Vodafone Temsilcisi27 Mayıs 2013

  Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön