Vodafone Net İnternet Hizmeti...

Uğur E. |

İnternet üzerinden dosya indirmeye başladığımda belli bir boyuta ulaşınca ki bu her seferinde farklı boyut oluyor, dosya indirme işlemi iptal oluyor. Müşteri Hizmetlerinin tek verdiği cevap ise aciliyetini bildirdik, uzmanlarımız inceliyor. 4 gündür süren bir inceleme olduğu söyleniyor, fakat halen sorunum çözülmüş değil.

Önceleri internet sitelerinde sıkıntı çıkmıyordu, artık internet siteleri ve video sitelerinde de sıkıntı çıkmaya başladı. İnterneti kullanamadığımız gibi birde faturasını ödemek zorundayım. İnternet bağlantım kopmadan dosya indirmede problem nasıl olabilir ve 4 günde çözülmez anlamış değilim. Ayrıca müşteri hizmetlerine bağlanmayı başarmak ayrı bir dert.

Etiketler :

Bağlantı Hızı Çağrı Merkezi Sorun Çözme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Uğur E.
    25 Ağustos
    15:55

    14 Ağustos'ta internetten dosya indirmeme problemim için ve halen çözüme ulaştıramadıkları problemim için birkaç kere telefon ile müşteri hizmetlerini aradım. Aldığım cevap standart " aciliyetini ilettik, uzmanlarımız inceliyor. " tepki göstermeme rağmen bir işlem yapılmadı. Ayrıca müşteri hizmetlerindeki kişiler suratıma telefonu kapattılar. 4 kere aynı şeyi yaşadım. Her ay faturamı düzenli ödediğim gibi, tek istediğim sıkıntısız hizmet almak. 10 gündür problemimi çözmedikleri ve mağdur edildiğim için, cezai yaptırım olmadan taahhüdümün iptalini istiyorum. Uzun bir süre daha beklemek istemiyorum.