Vodafone Hattım Kapanmamış!

Görkem Ç. |

0546649***** nolu Vodafone hattından vınn vardı 1 yıllık sözleşmemiz doldu ve kapatmak istedik. Şanlıurfa da Vodafone bayisine sorduk tamamen kapattırmak istediğimizi belirttik her hangi birşey yapmanıza gerek yok dediler, bende garanti olsun diye 29. 11. 2012 günü Vodafone müşteri temsilcisini aradım bayanda aynı şekilde her hangi bir işlem yapmazsanız otomatik olarak kapanacağını belirtti.

Bende buna istinaden herhangi bir işlem yapmadım ama hattım kapanmamış ve bana fazladan bir ay daha fatura çıkardılar. Müşteri temsilcisi bana yanlış bilgi verdi. Ben bu fazladan faturaya itiraz ettim ama her hangi bir netice alamadım ayrıca, bu faturaya faiz eklendi.

Etiketler :

Abonelik İptal Sorun Çözme/Yönlendirme Fatura Gönderimi

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Görkem Ç.
    23 Mart
    16:24

    ayrıca bana 3.80 kr luk gecikme zammı olduğu bilgisini verdiler.1 mt niz var diyor,diğeri adresinize gelecek diyor, bir diğer müşteri temsilciniz 21.03.2013 günü saat 11:04 de aradım ismi Selçuk herhangi bir borç olmadığını söylediler. sizin m.tnizin bi dediği bi dediğini tutmuyor. ayrıca vodofone bayilerindede borç gözükmüyor. bunlardan hangisi doğru?

  • 22 Şubat
    16:27

    Sayın G***** Ç****
    Bizlerle paylaştığınız şikayetinizin detaylı olarak kontrol edildiğini belirtmek isteriz.
    Yapılan kontrollerde hattınız ile ilgili fatura tutarınızda sorun bulunmadığı ve tarafınıza bilgilendirmenin 16.02.2013 tarihinde sağlanmış olduğunun görüntülendiğini aktarmak isteriz.Bu bağlamda fatura tutarınıza müdahale edilemeyeceği bilgisini paylaşmak isteriz.

    Saygılarımızla,
    Vodafone Müşteri Hizmetleri

  • 22 Şubat
    14:20

    Değerli Abonemiz,

    Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir.

    Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz.

    Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

    Saygılarımızla,
    Vodafone Müşteri Hizmetleri