11 Eylül 2013

Vodafone Geri Ödeme Yapmadı!

Paket aşımının % 80'i dolduğunda mesaj gelmesi gerekirken gelmemiş ve müşteri temsilcisiyle yaptığım görüşmede mesaj gelmediği için paket aşımından alınan ücretin iade edileceği söylediği halde yarısı iade edilmiştir.

10,09,2013 tarih 19.35'te müşteri hizmetleriyle yaptığım görüşmede ise E. isimli müşteri temsilcisine böyle yapacaksanız hattımı kapatın dediğimde kapatmak istiyorsanız siz bilirsiniz gibi kelimelerle bir müşteri temsilcisine yakışmayacak kaba bir hitap şekli ile karşılaştığım için için hem Vodafone'dan hem müşteri temsilcisinden şikayetçiyim..

Ersin 41 Okunma

Cevaplar

  • Vodafone Temsilcisi16 Eylül 2013

    Değerli Abonemiz, sikayetvar.com sitesi kanalı ile ilettiğiniz bildiriminize istinaden , 544277****numaralı hattınız üzerinde yapılan kontrollerde 12.09.2013 tarihinde tarafınıza yapılan geri dönüşte bilgi verildiği tespit edilmiştir. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, “Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş”

  • Vodafone Temsilcisi11 Eylül 2013

    Değerli Abonemiz, Sizlerden gelen her bildirim titizlikle değerlendirilmekte olup, iletmiş olduğunuz şikayetiniz detaylı inceleme için ilgili birimle paylaşılmıştır. Konu takip edilerek, sonuca yönelik geri dönüş tarafınıza en kısa sürede gerçekleştirilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Vodafone hattınız ile ilgili her konuda bize http://www.vodafone.com.tr/YardimDestek/bize_ulasin.php?default_id=destek-bizeulasin Bize Ulaşın linkinden, 542 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, “Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş”

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön