08 Kasım
#12928817

Vivense'den Şaka Gibi Olay!

Yeni bir ürün aldınız daha 3 kere kullanmadan arızalı olduğunu anladınız ne yapardınız?
Çok basit bir soru tüm kullanıcıların aynı cevabı verdiğini duyar gibiyim tabii ki de yenisiyle değiştirilmesini istemek. İşte bizim de yaptığımız tek hata buydu marka anlayışına sahip çıkamayan Vivense tarafından resmen dalga geçildik hatta konu almasaydına kadar getirildi 3 ay beklediğim koltuklarımı şimdi tekrar alıp tamir edip 1 ay daha yerde oturmamızı istiyorlar bu kadarına pes!
Ekip yönlendirdik diyorlar ekibin peşinden biz koşuyoruz lütfen gelin diye üstelik eve gelip bakma lüksüne bile girmiyorlar 2500 lira ödediğim merina koltuk takımının her yerinden ses çıkarttığını söylemeye çalışıyorum ama Vivense bizimle dalga geçiyor.

Şefik Şefik 2.063 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şefik10 Kasım

    Sayın Vivense temsilcisi ; tabii ki de ürünümün tamir edilmesini istemiyorum. Sorunda orada başlıyor zaten müşterinin ne istediğine odaklı çalışma yapmıyorsunuz sizin için tek doğru fabrikaya gidip tamir olması bende bunu kabul etmiyorum. Koltuğumun yerine yenisi gelene ya da ücretim iade edilene kadar hakkımı arayacağım gerekli mercilere başvurumuzuda yapacağız ve hakkımız olanı alacağız daha sonrasında da asla Vivense ile ilişiğimiz olmayacak tüm çevremde aynı tavsiyeyi vereceğimden emin olabilirsiniz. Teşekkürler.

  • Vivense Temsilcisi10 Kasım

    Değerli Müşterimiz , Ürününüz ile ilgili işlemler açılmıştır , ürün sizden alınarak üretici firmamızda kontrolü sağlanacaktır , ürünün işlemleri hakkında üretici firmamıza gitmeden net bir bilgi veremiyoruz tespit işlemi gerçekleştirildikten sonra size bilgilendirme yapılacaktır. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz.

  • Vivense Temsilcisi08 Kasım

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları