sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Vivense Yatak Odası Şikayeti

Ata Ata3 hafta önce

Ürünlerimi 15 Ağustos tarihinde sipariş ettim ve yatak odasının gelme tarihinde son termin 25 Eylül olacaktı. Ürün Vivense hatası yüzünden kırık geldi ve yatak kurulamadı. Ağustos ayında evlendim yeni ev kuruyorum ve tüm eşyalarımı Vivense üzerinden aldım ve eşyalarım gelmediği için evime geçemiyorum. 

Yatak odasının kırık olan bir suntasının 1 ay sonra geleceğini sipariş takibinden görüyorum. Ben bir tanecik kırık sunta yüzünden ki Vivense hatası evime geçmeyi 1 ay daha uzatamam maalesef. Biz Vivense'i kaliteli bir marka olarak takdir ettiğimiz için evimizin tüm eşyalarını sizden sipariş verdik ama verdiğimize bin pişman olduk. 

Ayrıca 7 Eylül'de tarafınıza iade edilen ürünün iadesini de hala alamadık. Kişilerin hatası ihmalkarlığı köklü bir firmanın basitleştirilmesine neden oluyor. Sizden ricamız konu ile ilgili acil aksiyon alınmasıdır. Tüm eşyalarımı sizden aldığıma çok pişman oldum maddi manevi zarara uğradım. Acil tarafıma çözüm iletilmesini bekliyorum.

Gelişme :

2 hafta önce

Aynı mevcut durum hakkında sikayetvar sitesinde şikayette bulundum. Evime 22 Eylül'de teslim edilen yatağımın sağ ve sol traversleri kırık çıkması sebebi ile kurulum yapılamadı. Bugün bu kirik parçaların hala gönderilememesinin tam 15. Günü. Vivense ile konuşmadığımız söylemediğimiz hiçbir söz kalmadı. Ne yapsak da ne etsek de hala kirik parçalarımız gönderilmiyor. Teknisyen ekipten hala dönüş bekliyoruz. Ben hayatımda böyle bir rezillik görmedim. Kolay kolay da göreceğimi hiç sanmıyorum. Parça elime ulaşana kadar da şikayetimi sürdürmeye devam edeceğim. Alışveriş yaparken Vivense markası alacaksınız 2. Kez düşünün lütfen sizler mağdur olmayın. Bugün kırık işleminin tutanağının tutulmasının tam 15. Günü. Ben 16. 17. Ve 18. Günlerinde de şikayetlerime devam edeceğim. Mağduriyetime ne zaman çözüm bulunacağını hiç bilmiyorum. Tahammülümüz hiç kalmadı. Vivense sesimi duyup boş sözlerle durumu oyalamaya devam ediyor. Müşteri olarak sizler bizlerin mağduriyetini görün ve alışveriş yaparken 2. Kez düşünün.

2 hafta önce

Aynı mevcut durum hakkında sikayetvar sitesinde şikayette bulundum. Evime 22 Eylül'de teslim edilen yatağımın sağ ve sol traversleri kırık çıkması sebebi ile kurulum yapılamadı. Bugün bu kirik parçaların hala gönderilememesinin tam 15. Günü. Vivense ile konuşmadığımız söylemediğimiz hiçbir söz kalmadı. Ne yapsak da ne etsek de hala kirik parçalarımız gönderilmiyor. Teknisyen ekipten hala dönüş bekliyoruz. Ben hayatımda böyle bir rezillik görmedim. Kolay kolay da göreceğimi hiç sanmıyorum. Parça elime ulaşana kadar da şikayetimi sürdürmeye devam edeceğim. Alışveriş yaparken Vivense markası alacaksınız 2. Kez düşünün lütfen sizler mağdur olmayın. Bugün kırık işleminin tutanağının tutulmasının tam 22. Günü. Ben 23. 24. Ve 25. Günlerinde de şikayetlerime devam edeceğim. Mağduriyetime ne zaman çözüm bulunacağını hiç bilmiyorum. Tahammülümüz hiç kalmadı. Vivense sesimi duyup boş sözlerle durumu oyalamaya devam ediyor. Müşteri olarak sizler bizlerin mağduriyetini görün ve alışveriş yaparken 2. Kez düşünün.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
full-star full-star half-star empty-star empty-star
2.5/5

Cevaplar

Vivense Logo Vivense 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi destek.vivense.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler