09 Eylül
#12575428

Vivense Yanlış Ürün Gönderme

Vivense'den 2 adet sandalye ve 2 adet tabure sipariş ettim. Alttaki görselde sipariş ettiğim sandalye ve diğer resimde de gelen sandalye görünmektedir. Görüldüğü üzere sipariş ettiğim sandalyenin rengi ile bir alakası bulunmamaktadır. Durum böyle olunca sipariş ettiğim ve henüz gelmeyen 2 tabureyi de iptal ettirdim. Çünkü ürünleri birbirine uyumlu almıştım. Masama ve tabureme uyacak sandalyeleri kullanmak istiyorum Vivense'nin kafasına göre gönderdiği rengi değil. Vivense 1 haftadır uzmanlarımız inceleyecek, size dönüş yapacağız demesine rağmen dönmedi. İadesini gerçekleştireceğine dair SMS attığı taburelerin parasını da iade etmedi. Hali hazırda Vivense benden rengini yanlış gönderdiği 2 adet sandalye ve henüz göndermediği 2 adet tabure için 1 kuruş para iadesi yapmamıştır. Yapılacak iş alt tarafı sipariş ettiğim sandalye ile gelen sandalyenin ürün kodlarını ve renklerini karşılaştırıp yanlış ürün gönderdiklerini tespit etmek ancak arayan soran yok. 24 saat içinde dönülecekmiş, 48 içinde çözülecekmiş laflarına girmiyorum bile. Ben daha ortada olmayan ürün için 1 ay önceden peşin para sayıyorsam sen de yanlış gönderdiğin ürün için 1 dakika beklemeden yanlışını düzelteceksin. Yoksa var zannettiğin kurumsallık böyle şikayetlerle dilden dile gezmelerle yok olur gider. Görselde gözüktüğü üzere sandalyeleri paketledim kullanmıyorum ve hala Vivense'den haber bekliyorum.

Necdet Necdet 1.188 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Necdet12 Eylül

    İade ürünleri kargoya verdim. Ürün takip kodunu Vivense'nin gönderdiği linke girdim. Herhangi bir kesinti olmaksızın param iade edilince buradan son durumu paylaşacağım.

  • Vivense Temsilcisi11 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşanan aksaklık için özür dileriz. Sandalyeleriniz için iade kaydınız açılmış olup iadesini gönderdikten sonra ücret iadeniz yapılacaktır. İptal olan ürününüzün de iadesi bu hafta içinde gerçekleşecektir. İyi günler dileriz.

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları