Vivense Ürün Teslimi, İadesi, Ürün Geri Alınması

Pınar Pınar3 hafta önce

Merhaba, Süreci kronolojik olarak anlatacağım. Önce şunu belirteyim; müşteri hizmetleri hızlı geri dönüş sağlıyor ama lojistik kısmı dipsiz kuyu.

- 14 Ağustos'a karyola siparişi verdim, teslimat için 01 Eylül gibi bir süre öngördü. Kargokar Taşımacılık ile gelecek dendi ama siteleri ve haliyle takip sistemleri çalışmıyor. - 25 Ağustos'ta "ürünün 3 gün içerisinde teslim edilmesi beklenmektedir." diye bir SMS aldım. Ürün kesinlikle üç gün içinde gelmedi. - Birkaç yazışma sonucunda 05 Eylül'de ürünü bir kargo firması değil, kendi arabasıyla bir adam getirdi. - Ürünü kurduk, içinin tahtaları yanlış boyut geldiği için sığmadı ve ürün söylenen boyutta gelmedi, iade etmek istedim. - 07 Eylül'de "Talebiniz üzerine iade kayıtlarınızı oluşturuyorum. 14 gün içerisinde adresinize yönlendirilecek kargo ile ürününüz teslim alınacaktır." dedi müşteri hizmetleri. - 15 Eylül'de şöyle bir SMS aldım: "urununun iade işlemlerinin tamamlanması için urunu paketli ve size geldiği şekilde Ceva Kargo firmasıyla gönderici adresine gönderip takip kodunu takip linkine girmeniz gerekmektedir." Ürün bu arada 180 X 200 metal karyola, getiren kişi bile tek başına taşıyamadı, eşim yardım etti. Bunu müşteri hizmetlerine yazınca, ürünü sizden teslim almaya gelecekler dediler. - 21 Eylül'de "14 gün doldu, kargoyu ne zaman alacaksınız? " diye yazdım. - 22 Eylül'de müşteri hizmetleri "Tarafınıza en kısa sürede Ceva Kargo yönlendirilmesi için gerekli desteği sağlayacağım." yazdı.

Bugün 28 Eylül, 14 Ağustos'ta siparişi verdim, 30 Ağustos'tan beridir de müşteri hizmetleri ile yazışıyorum. 01 Ekim olmadan gelip kargoyu almazlarsa vivense.com, Kargokar Taşımacılık ve Ceva Kargo'yu dava etmek istiyorum.

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1.0/5

Cevaplar

profile-icon Pınar 1 hafta önce

10 Ekim Cumartesi günü gelip aldılar ürünleri.

profile-icon Pınar 2 hafta önce

Sizden en son aldığım e-posta şu: "İade etmek istediğiniz xxx numaralı siparişe ait ürününün 14 günlük kargoya verilme süresi dolduğu için iade talebiniz iptal edilmiştir." Şimdi ben size mi inanayım, attığınız e-postaya mı?

Vivense Logo Vivense 2 hafta önce

Merhaba Pınar Hanım, Yaşanan aksaklık için üzgün olduğumuzu belirtmek isterim. Sizlere iade alımı için vivense ekibini yönlendirdim. Kargo ile işlem sağlayıp, bu süreç daha fazla uzamasına adına. Kısa süre mail üzerinden randevu oluşturulup, ziyaret sağlanacaktır. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Vivense Logo Vivense 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi destek.vivense.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Devrim 3 hafta önce  

    Vivense pişmanlıktır

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler