18 Eylül
#12624776

Vivense Teslim Edilmeyen Ürün

Vivense'den aldığım baza kendilerinden zamanında yola çıktı ancak bana hala varmış değil. Zira çalıştıkları MNG Kargo ürünümü keyfen teslim etmiyor. Kargo şubesini arıyorsunuz telefonu açan yok. Ürün arabamla alabileceğim boyutta olsa zaten gidip alacağım ancak alma şansım yok, üzerine nakliye parası mı vereyim? Konuyu Vivense'ye aktardım "kargo şubesiyle görüşün" mealinde bir cevap geldi. Görüşebilsem zaten size yazmam! Ayrıca, benden ücreti aldınız ancak ortada ürün yok; durum hala sizin sorumluluğunuzda, kargo firması işini yapmıyorsa yapanla çalışırsınız ya da yapması için baskı yaparsınız. Ülkede kriz var yaptığınız her satışın değerli olması gerekirken bizleri paramızla rezil ediyorsunuz, hafta sonu taşınacağım eve bazayı koyamıyorum. Koyamadığım gibi ne zaman geleceğini bilmiyorum. Çalışan biriyim ve gün içinde meşgulüm teslimat için plan yapmak bu kadar mı zor? Bu arada Vivense müşteri hizmetlerine de telefonla ulaşılamıyor ancak mail ile ulaşıyorsunuz ve şöyle diyor bant kaydı "daha hızlı çözüm için mail atın" yahu aradım sizi, hızlısı mı var? Kişisel olarak çok hatalı bir satın alma yaptığımın farkındayım ve ekstra bir çabanız olmaz ise asla Vivense'den alışveriş yapmayı düşünmeyeceğim. MNG Kargo'yu da kişisel işlerimde kullanmayı düşünmüyorum. Bir kargo şirketinin, işi lojistik olan bir şirketin, telefonları neden açılmaz? Tüketiciler olarak gerçekten gücün bizde olduğunu fark etmeli ve bireysel harcamalarımızı doğru yönlendirerek bu gibi firmaları cezalandırmalıyız.

Evren Evren 1.036 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Evren20 Eylül

    Konuyla ilgili çok yoğun çabalarımın neticesinde ürün bana ulaştırıldı. Sorunumu çözdüler demiyorum ben kendi çabamla sorunumun bir kısmının çözülmesini sağladım. Bir kısmı diyorum, zira ürünle beraber kurulum hizmeti de satın almıştım ve kurulum için 2 gündür mail atıyor olmama rağmen Vivense ona da cevap vermiyor (geleceğiz / gelemeyeceğiz vb. Bir şey deseniz lütfedip). Havaya mail atıyor gibi hissediyorsunuz sonuçta. Bu bana göre problemin daha kolay kısmı, sipariş aşamasında ayrı bir tutar olduğu için e-devlet üzerinden ürün değil hizmet alımının iptali için Hakem Heyeti'ne başvuracağım. Bu arada kargo firmaları Yurtiçi gönderilerde kargonuzu 3 gün içinde teslim etmek zorunda, bu konuda yönetmelik maddesi var. Şikayetlerinizi btk web sitesinden veya e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Ben bu yola başvurunca o ana kadar yerinden oynamayan kargom mesai saatinin de sonrasında bana getirildi. Benzer sorunları yaşayan herkese bu yola başvurmalarını önerebilirim.

  • Evren18 Eylül

    Tarafınıza sipariş iptal maili attım, zira tam da tahmşn ettiğim gibi kargo firması durumu teslim edilemedi ye çevirmiş. Sosyal medya ve şikayet mercilerinin tamamı üzerinden olayı duyuracağım. Kimseyi mağdur etmeye hakkınız yok. Buraya vermiş olduğunuz göstermelik standart cevapların ötesine geçip gerçekten bir şey yapacağınızı hiç sanmıyorum. Okuyan herkesten ricam alışveriş kararından önce yaşadığım bu deneyimi dikkate alarak karar vermenizdir. Ha ben paramla rezil olma ihtimaline kabulüm diyorsanız elbette takdir sizin.

  • Vivense Temsilcisi18 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları