06 Eylül
#12557170

Vivense Sorumsuzluğundan Şikayetçiyim

17 Temmuz 2019 tarihinde Vivense'den koltuk takımı sipariş ettik ve ödemesini gerçekleştirdik. 6 Eylül 2019 tarihinde teslim edileceği söylendi ve tarih oluşturuldu. Teslimat tarihi ile ilgili email atıldı. 31 Ağustos'ta showrooma gidip ürünlerimizin ne zaman teslim edileceği ile görüştüğümüzde mağaza sorumlusu bizi tehdit etti. İstersen ürününüzü ekimde veririm bu benim elimde olan bir durum dedi. Bu olay üzerine Vivense müşteri hattını arayıp iptal iade yapmak istedik iptal etmediler. Faturamızı istedik vermediler. Bugün 6 Eylül ve ürün daha İnegöl deposuna bile gitmemiş. Bu nasıl bir firma anlayışıdır nasıl bir kurumdur. Hiçbir şekilde sorunumuza çözüm bulunmadı ve yardım edilmedi. Vivense gibi bir firmanın insanların parasını alıp mağdur etmelerini beklemezdim. Evleniyoruz ve evimizde eşya yok.

Sevinç Sevinç 1.962 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sevinç10 Eylül

    Otomatik yanıt göndermekle maalesef sorunlar çözülmüyor. Bugün 10. Eylül ve hala ürünlerim gelmedi. Siz müşteri memnuniyeti ve firma saygınlığınızı böyle mi kazanıyorsunuz?

  • Vivense Temsilcisi09 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları