09 Eylül
#12574329

Vivense Satış Sonrası Ürün Gönderim Ve Kurulum Sorunu!

Ed2f0755185 numaralı siparişim hala tamamlanamadı. Gelen 5 parça ürünün 3'ü hatalı veya hasarlı çıktı. Müşteri hizmetlerine ulaşmak ise ayrı bir bela. Yatak başlığım hala gelmedi. Masa hasarlı geldi. Yeni üst tabla istedik nakliye aracında kırık çıktı. Yeniden talep oluşturuldu o da bugün gelecekti fakat bugün kurulum yapacak ekip yetişemeyeceğini belirtti. Koltuk takımım 1 ay geç geldi kumaşı yüzünden. TV ünitesi rafları yamuk yumuk boya hasarlı geldi. Yatak bazamontajı kötü yapıldı ve baza kaldırma kolu malzemeler arasında çıkmadı. Ve artık Vivense'yi aramaktan bıktık. Memnun değilim.

Ali Ali 1.902 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle yaşanan aksaklık için tekrar özür dileriz. Masanız için bugün teslimatınız görünmektedir, yatak odası takımınız içinde parçalarınız bugün tamamlanacak olup en kısa sürede tekrar sevki sağlanacaktır. İyi günler dileriz.

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları