09 Eylül
#12576212

Vivense Satış Sonrası Destek Sorunu

Vivense satış sonrası destek tarafı gerçekten tam bir felaket. Almış olduğumuz koltuk takımının bir parçası birkaç kullanımdan sonra ray problemi ile geri alındı yeni alınmasına rağmen ürün değişikliliği yapılmadı tadilat sürecine girdi 2 aya yakın bir sürede geri geldi. Şimdi aynı koltuk yine aynı sorunu çıkarttı ve takımın diğer koltuğu da aynı sorunda. Bu sefer iki koltuğu da aldılar ve yine tadilat sürecine soktular. Bu arkadaşlar bir evde koltuksuz yaşamak nasıl bir şeydir bilmiyor sanırım. Biz size güvendik çalışmış olduğunuz firmaların kalitesini ölçmek sizin göreviniz kalite de bir problem yaşandığında da bize yardımcı olmak yine sizin göreviniz. İade talep ediyorum ben yeni aldığım koltuk takımımı daha kaç kez aynı sorunla tadilata göndereceğim? Tüketici Mahkemesi'ne mi gitmeliyim? Bunu sorduğumda gitmek istersen git der gibi bir tavır içerisindesiniz. Mağduriyeti telafi etme yolunu bulmak yerine sergilediğini tutum hoş değil.

Alev Alev 1.380 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Alev13 Eylül

    15 gün oldu siz koltukları alalı. Profesyonellikten uzak, müşterisinin memnuniyetini zerre önemsemeyen bir firmasınız. 15 gündür düzeltemiyorsanız zaten paramı iade edin beni daha fazla mağdur etmeyin.

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları