09 Kasım
#12934031

Vivense Resmen Fiyasko

Vivense'den 23/10/2019 tarihinde TV sehpası aldık. Kargo 28/10/2019 günü tarafımıza ulaştı. Ancak evde kurulumunu yaptığımız TV sehpası internet üzerinde göründüğü gibi olmadığından beğenmedik. Çekmece kısımlarının eğri olması, bazı parçalarının eksik gönderilmesi vb... Nedenlerle aynı gün içerisinde Yurtiçi Kargo'yla iadesini talep ettik. 1/10/2019 tarihinde kargo firma Aydos'a ulaşmış ancak bize hiçbir neden belirtmeksizin kabul edilmeyip tekrar geri gönderilmiş.


Müşteri hizmetleri ise nedenini bilemiyoruz sizi bilgilendireceğiz demekten başka bir şey yapmıyor. 360 lira verdiğim basit bir TV sehpasına mı yanayım, hiçbir şekilde bilgilendirme yapmayan müşteri memnuniyetiyle uzaktan yakından alakası olmayan firmaya bulaştığıma mı yanayım bilemiyorum. Bir daha asla bu şirketten alışveriş yapmayacağım gibi başkalarının da alışveriş yapmasını engelleyeceğim.

Seyhan Seyhan 4.525 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vivense Temsilcisi09 Kasım

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları