17 Eylül
#12619212

Vivense İletişim Ve Kargo Problemi!

12.09.2019 Tarihinde Vivense'den almış olduğum ürünüm 3 gün içerisinde teslim edilecekti sözde. 17.09.2019 'deyim ve tabi ki kargom ortada yok. Hatta daha kötüsü kurumsallıkları olmayan Sürat Kargo'yla anlaşmalı olmaları ve Sürat Kargo'nun benim kargomu getirmeden iadeye düşürmesi...


Yani ürünü aldım teslimat tarihi geçti yetmediği gibi bana gelmeyen ürün iadeye düştü. Üstelik problemi yaşıyoruz ulaşacak insan bulamıyoruz. Vivense müşteri hizmetlerine bağlanamadım. 0'a basarak bizim sizi aramamızı sağlayın gibi çok çekici bir şey eklemişler boşa basmayın bir işe yaramıyor çünkü tabi ki aramıyorlar.


Üstüne on kere aradım ulaşamıyorum bağlanamıyorsunuz. Ürün alacak olsam böyle bir problem olmazdı kesin. Neyse canlı destekten yazdım tek yaptığı sipariş numarası almak ve biz size döneceğiz demek. Yani canım 15 dakika dır görüşmeye bağlanmasını bekledim bir de siparişi kontrol et diye bekledim sen bana sonunda biz size döneceğiz diyorsun iyi ki bağlandı yani bayağı yardımcı oldu H*** hanım sağ olsun dönmesini bilmem rahatlattı beni.


Bu sırada ard Arda aradığım Sürat Kargo'dan birisine ulaştım durumu düzeltmelerini söyledim oradaki adam bile bana diyor ki siz istemeden iade talep diye işlenemez haklısınız Vivense'deki H** hanıma söylüyorum diyor ki biz size döneceğiz yani anlaşmalı olduğun bir firma ve senin ürününün teslimatında sıkıntı yaşatıyor sen susuyor ve müşteriyi haksız buluyorsun.


Böyle bir saçmalık görmedim basit bir kuruluş ve kimseye de ürün almasını tavsiye etmeyeceğim çünkü ürün almak mesele değil önemli olan ulaşacak insan muhatap bulabilmek ama bulamıyorsunuz.

Su Su 1.081 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Su18 Eylül

    Çözümleme biriminden Beyza Hanım ile görüştüm. Bu firmada canlı destekten sonra ulaşabildiğim tek insan ve gerçekten destek olan bir kadın. Kendisi bu süreçteki desteğinden bahsetti ve Vivense adına özürde diledi. Sürecin tamamlanmasını bekliyorum kargomu umarım bugün teslim alabilirim.

  • Vivense Temsilcisi17 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları