10 Eylül
#12565468

Vivense İade Etmek İstediğim Ürünü Teslim Almıyor!

Daha önce teslimatında problem yaşadığım L koltuk buraya yazdığım şikayet sonrası teslim edildi. Ancak koltuk oturup kalkınca gacır gucur ses çıkarıyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda dosya açmak için video çekip göndermem gerektiğini söylediler. Ben de bunlarla uğraşamayacağım için iade etmek istediğimi söyledim. 1 haftayı geçen bir süredir koltuğu gelip teslim almalarını bekliyorum. Koltuğa oturmuyorum ancak salonumda yer kaplıyor ve ben gidip yeni koltuk alamıyorum. Her aradığımda sizi arayacaklar deniyor. Acilen bu konuyu çözmeleri gerek; iade etmek istediğim koltuğu neden haftalarca evimde tutayım!

Ezgi Ezgi 2.864 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vivense Temsilcisi11 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Ekibimiz ile görüşme sağlanmış olup iadenizin bugün alındığına dair bilgi alındı. iyi günler dileriz.

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları