25 Eylül
#12670759

Vivense Hatalı Ürün İade Edilmeyen Ücret!

Vivense'den perde alma gafletinde bulundum. Perde hatalı geldi. Ürün iade ettim fakat 2 hafta boyunca karşı taraf kendisine iade edilen kargoyu almamakla birlikte, iademi de yapmamıştır. Müşteriyi uğraştırarak; bakın kargo firmasından bana mesajlar geliyor dememe rağmen bana; o mesajlara bakmayın, iadeniz yapılacaktır deniyor. 2 gün sonra kargo firmasına sorun ürün size iade edilmiş görünüyor deniyor. Müşteri ile düpedüz dalga geçmek demektir. Bir daha asla Vivense den hiçbir ürün almam. 120 TL için müşteriyi bu kadar uğraştırıyorlar ya helal olsun, neymiş 9 aylık hamile halimle kendilerinin almadığı iade kargosunun peşine düşecekmişim. Müşteri memnuniyeti sıfır!

Derya Derya 1.275 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Derya04 Ekim

    Peki kargoyu tekrar yollayıp, kargonun size ulaştığını teyit edip 3 gün içinde iade edilmesi gereken tutar hala iade edilmemiş olmasını ve size ısrarla süreç ne zaman tamamlanır mailleri atıp sizin de ısrarla cevap vermemenize bir yanıtınız var mi?

  • Vivense Temsilcisi27 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları