11 Eylül
#12573740

Vivense Eksik Ürün Gönderip İlgilenmiyor

Vivense'den 2 ay önce aldığım dresuar ve makyaj masasının eksik parçaları hala gelmedi. Makyaj masasının taburesinin üstünde bir pufu vardı, yanlış renkte göndermişlerdi. Aradım, doğru rengini üretip yollarız ama elinizdekini bize geri yollamalısınız dediler, ertesi günü yolladım. 1,5 ay sonra aslında pufun doğru renkte üretilemeyeceğini, istersem yanlış olan rengi kullanabileceğimi haber verdiler. Ardından ise hiçbir gelişme olmadı, pufu yolladığımla kaldım. Hiçbir şekilde eksik pufu geri alamıyorum.


Dresuarın ise bir çubuğu eksik, kullanabilmek için kendi cebimden montaj parası ödeyerek kurdurdum. İki kere eksik parça kargoya verildi diye bana mesaj yollatarak yalan yere beni kargolarla uğraştırdılar, uğraşlarım sonucu parçanın hiç kargoya verilmemiş olduğunu öğrendim. Onu da ne zaman ve nasıl alacağımı bilmiyorum, aylardır bir puf ve çubuk için mail yazmadığım aramadığım kişi kalmadı. Parasını verdiğim ürünü eksik ve çirkin bir şekilde kullanıyorum. Sağ ol Vivense.

Özge Özge 2.117 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Özge2 g

    Yolladığı eksik üründeki eksik parçayı, 2 ay sonra alıcı ödemeli olarak yollayan başka bir firma daha görmedim, böyle bir şahsiyet ve kurumsallık yoksunluğunu ancak Vivense yapabilirdi. Yolladıkları üründe farklı renkte bir minder parçası vardı, bu parçayı bana kargoyla geri yollattırdılar. Parçanın internette görünen düzgün renkteki halini ürettirip yollayacaklarına söz verdiler, iki ay sonra düzgün rengini üretmeyeceklerini ve istersem yanlış olan rengi tekrar yollayabileceklerini söylediler ve yolladıklarını da 11,50 TL alıcı ödemeli olarak yolladılar. Bu firmayı Tüketici Hakları'na şikayet etmekle çok iyi yapmışım.

  • Özge13 Eylül

    Dün çözüm merkezinden Beyza Hanım arayarak her iki eksik parçanın da bugün mesai bitimine kadar kargoya verilmiş olacağını söyledi ve “ben bu yönde bilgi aldıysam doğrudur” diyerek bir de boşa atıp tuttu; fakat tabure minderiyle ilgili hiçbir bildirim yok. Eksik dresuar çubuğu ile ilgili gönderdiğiniz takip numarası da yalan çıktı. Gönderi numarasına ait kayıt bulunamadı diye bildirim yapıyor Aras Kargo. Daha önce 3 kez yaptıkları gibi boş yere kargo takip numarası yolluyorlar ki birkaç gün de öyle oyalasınlar. Bekleyip sonra da kargo numarasının fos olduğunu öğrenene kadar 1 hafta geçse, etti sana 3 hafta. Zaten üretim sürecinde diye 1 ay da oradan bekletseler, böyle böyle eksik parçaları unutturacaklarını sanıyorlar herhalde. Beyza Hanım özür maiyetinde bir sonraki alışverişimde kullanırım diye 75 TL indirim tanımlamak istedi, onu bile istemiyorum çünkü Vivense’den bedavaya ev döşüyoruz deseler istemem şu saatten sonra. Başka ürün almak isteyip bu sayfalara göz atan insanların da başı yanmasın diye her yapılanı hem buraya hem Tüketici Hakları’na tek tek yazacağım.

  • Vivense Temsilcisi11 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları