Vivense Eksik Gelen Ürünü 1 Haftadır İade Almıyor

Fatih Fatih3 hafta önce

Yeni ev diziyorum bu yüzünden Vivense' ten banyo dolabı, TV ünitesi ve portmanto satın aldım. Banyo dolabında sorun çıkmadı. TV ünitesi parçaları eksik geldi kurulum yapılamadı eksik parçalar (menteşe...) kargoyla 5 günde geldi aynı ilde olmamıza rağmen. Daha sonra aynı sorun portmanto da yaşandı ürünün sadece parça kutusunu açtım kurulumunu yapmadım aynı olay yaşanır mı diye gördüm ki yine ürün eksik gelmiş dolap ayakları eksikti. Bu seferde artık ürünü istemediğimi Vivense'e bildirdim ve üretici olan Uvi Collection firmasının 2 üründe de aynı mağduriyeti yarattığını ve uyarılması gerektiğini söyledim ve ürün iade talebi oluşturdum. 

İade talebimden bu yana 7 gün geçti ürünü almaya gelecek olan Ceva lojistik ürünü almaya gelmiyor üstelik ürünün 14 gün de iade edilmesi için kargoya verilmesi gerekiyor. Vivense müşteri temsilcisini aradığımda bir şey yapamayacaklarını , kargo firmasını arayamayacaklarını, hızlandırmak için bir şey yapma prosedürleri olmadığını umursamaz bir tavırda söyledi. Kargo firmasının numaralarını dahi veremeyeceklerini iletti. 

Ceva firma biraz yoğunmuş ağır hareket ediyormuş elden bir şey gelmezmiş gibi umursamaz bir tavırda cevap verdi bu konuşmaları ses kaydına da aldım. Yeni eve geçmek için çok az bir sürem kaldı Vivense gibi bir firmaya güvenip sipariş veriyoruz. Sonuç Vivense üretici firmalarına söz geçiremez kargo firmalarına söz geçiremez. Müşteri temsilcisi mağduriyeti gidermek için ilgili bir tonda konuşmaz. Tabire caizse biz ürünü sattık ücretini aldık, gerisi için başınızın çaresine bakın der gibi de bir muamele yapar.

Cevaplar

profile-icon Fatih 2 hafta önce

Ürün iade ediliriken açılmadı resimleri de burda sipariş verdiğim 817 TL sipariş detayı da resimlerde geri iade 785 TL yatırırken neyi müşterinize yansıttınız da kesinti yaptınız 32 TL kargo iadesi mi ürün açılmadı malzeme kutusu dışında yazıklar olsun 32 TL peşine düşen Vivense ye... Hem iki ürünü de eksik gönderin hem ürünü neredeyse 17 18 günde iade alın üstelik bir de kesinti yapın bu son olsun. Bir daha Vivense mi uzak durucam...

profile-icon Fatih 2 hafta önce

Tek söyleyebileceğim yazıklar olsun kesinti yapılmış iade den bugün itibariyle müşteri temsilcinizi aradım ürün iadesi yapılmış ama eksik yapılmış 817 TL'ye aldığım ürün 785 TL olarak iade edilmiş bankanın durumuna göre 3 iş gününde yatıcakmış. Yazıklar olsun Vivense gibi firmaya 32 TL yi neden kesmiş koskoca firma mağdur ettiği müşterisi için 32 TL nin mi peşine düşmüş. Müşteri temsilcisi bu iade kesintisinin neden yapıldığını bilmediğini öğrenmek için talep oluşturacağını söyledi. Ne için kesildi bu ücret iade ettiğim için kargo bedeli mi yoksa şikayet var a yazdığım için ceza bedeli mi yazıklar olsun böyle şirket politikasına bir de buradan yalandan Vivense destek ekibi gibi problem çözüyoruz gibi yazışmalar yapıyorsunuz. Ürün vida menteşe kutusu dışında hiçbir kolisi açılmadı aynı şekilde iade edildi kargo bedelini mi yansıttınız bu nası utanmazlık hem mağdur edin hem kesinti yapın suçu üretici firmaya atarsınız olmadı onlar kesmiş dersiniz. Zaten ne üreticiye ne kargo lojistik firmalarınıza söz geçirebiliyorsunuz... Bir daha da Vivense den ne ürün alırım ne de çevremde kimseye aldırırım...

profile-icon Fatih 3 hafta önce

7 gün sonra kargo firması ürünü aldı ancak kargo firması ürünü aldı ama 7 gün oldu ürün üretici firmaya ulaşmamış aynı ilde olmamıza rağmen. Ürün ulaşıp üretici firmasının onaylamasını bekliyoruz aynı ilde olduğumuz halde bu işlemin bu kadar sürmesi bir de para iadesinin 3 gün içinde iade olması düşünüldüğünde şu an için iade başlattığımdan itibaren 14 gün oldu ki üretici firma daha onay yapmadı diyelim ki en erken yarın eline ulaşıp onay verilse para iadesi için de 3 gün süre veriyorsunuz 18 günü bulmuş olacak ki bu en iyi niyetli tahmin sürem... 2 hafta kaldı düğünüme ve evde portmanto yok para iadesi gelecek de ben portmanto bulup gelmesini bekleyeceğim de tek söyleyebileceğim mağdur edildim Vivense gibi bir firmaya yakışmadı.

Vivense Logo Vivense 3 hafta önce

Merhaba Fatih Bey, Öncelikle yaşanan aksaklık adına üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. Gerekli uyarılar yapılacak ve aksiyonlar alınacaktır. Bize iletmiş olduğunuz mail üzerinden gerekli kontroller sağlanmış ve aksiyonlar alınmıştır. Herhangi bir sorun var mıdır? Dönüşünüzü beklemekte olduğumuzu ve konu hakkında bire bir ilgilenerek sorununun çözümü için gerekenin yapılacağından emin olabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz.

Vivense Logo Vivense 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi destek.vivense.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler