10 Eylül
#12576816

Vivense .com Kusurlu Ürün Sorunu

Vivence.com firmasi sattığı kusurlu urunun değişim surecinde bizi 1 aydır uğraştırıyor, kusurlu urunun evden alınıp çözüm iletileceğini satış sözleşmesinde yazan firma, kusurlu ürün koltuk olup yedeği olmadığı halde kusurlu urunu iade almadan yenisinin üretimine başlamıyor, sevkiyat için kargo firmasi kullanıp 2. Kattan urunu kendimizin indirmesinin talep edilmesini doğal buluyor. İade alınan kusurlu ürün yerine yeni ürün 15 is gün içinde hazır olacağından ortalama 20 gün koltuksuz kalacak ev için en iyi çözümü sunduğunu iletiyor. Müşteri hizmetleri kaba ve çözüm odaklı değil, standart kalıp cümlelerle zaman asimi oluşması için elinden geleni yapıyor. İade düşünüldüğü iletildiğinde cezai kesintiden bahsediliyor. Bu nasıl bir hizmet yonetimi anlayamadık, sosyal medyada son Moda fotograf paylaşımı ile ürün satışı yapılabilir tabii, buradan sonraki sureci yönetemeyen çok kotu bir firma.

Utku Utku 1.095 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Utku13 Eylül

    Ne yazık ki çözüm üretemediğiniz sorun için sizin standart prosedurunuzu uygulamanızı bekliyoruz. Teşekkür edecek bir durum yok su şartlar altında.

  • Vivense Temsilcisi11 Eylül

    Değerli Müşterimiz, Sipariş bilgilerinizi iletmeniz durumunda kontrol edip yardımcı olmak isteriz. İyi günler dileriz.

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları