08 Ekim
#12747912

Vivense Çocuk Odası Takımı Kusurlu

Eylül ayında sipariş ettiğim oda takımı dün elimize ulaştı. Showroom da söylenen, mailde yazan "teslimattan 1 saat önce aranacaksınız" ifadesinin firma tarafından dil alışkanlığı olduğunu düşünüyorum. Galiba bu cümleyi kurarken kendileri bizlere içlerinden gülüyor! Teslimat ve kurulum ekibi 10 dakika (10 dakikaya kadar evinizdeyiz) kala haber veriyor. Çalışan insanlarız ki; bunu alırken de söylemiştik ama ne fayda. Daha bitmedi. Kurulum ekibi dolaptaki bozuk çekmeceyi bırakıp gitmeye kalktı. Bu çekmece dolaba sürtüyor dediğimizde tamam kayıt oluşturalım, eksik parça var deniliyor. Hiç sesimiz çıkmasa öylece bırakıp gidecekler. Ayrıca yine kurulumda dolap içi tablası bariz bir şekilde yamuk duruyor.


Dolap orta kapağında derin çizik mevcut olup ayıplı malı kurulum ekibi de görmeden monte edebiliyor! Dolabın komple değişimini istiyoruz. Tek bir ürün 3 hata (çekmece, tabla, orta kapak çizik) değişim için yeterli olsa gerek. Tüm çekmeceli olan ürünlerin kurulumunda da sıkıntı var. Komodinin üst çekmecesi normal açılırken alt çekmece açılıp kapanırken zorlanıyor. Kurulum ekibi bunu da görmüyor!


Çalışma masasında bulunan 3 çekmeceden yine 1 tanesi arızalı zor açılıp kapanıyor. Bunu da görmüyorlar! Kurulum ekibi iş yapmamış, öylesine boy gösterip, sallama iş yapmış ve gitmiş. Durumu kendilerine ilettik, bakalım nasıl bir süreç bekliyor bizi?

Tülin Tülin 1.892 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vivense Temsilcisi08 Ekim

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları