09 Eylül
#12575264

Vivense Beyza Country Şifonyer Ve Komidininden Sıkıntılı

1 Ay önce Modoko Vivense mağazasından Beyza Country Genç odasına ait 5 kapaklı giyinme dolabı, şifonyer ve 2 adet komodin siparişi verdik. 6 Eylül Cuma günü ürünlerin kurulumu yapıldı. 5 kapaklı dolabın fiyatına göre fena olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Fakat şifonyer ve komidinlerin trajikomik kullanışsızlığı karşısında saat 18:00'i geçtiği için 7 Eylül Cuma günü Müşteri Hizmetlerini arayıp şifonyer ve iki komodinin geri iade talebini rica ettim. İşte o ana kadar; gerek mağazalarındaki nezaket, gerek her keseye uygun ürün yelpazesinden dolayı Vivense markasına duyduğum saygı yavaş yavaş zedelenmeye başladı. Öncelikle iade lafını duyduktan sonra beni hiçbir şekilde dinlemek istemeyen Çağrı merkezine İnternet sitesinde genişliği 40cm (dışarıdan ölçüsü için doğru) yazan ve hiçbir şekilde çekmece genişliğinden bahsedilmeyen şifonyer ve komodinin çekmece genişliklerinin 25 cm olduğunu ve bu minicik çekmecelerinde 15 cm'e kadar açıldığını, dolap hariç diğer ürünlerin benim için kullanışlı olmadığı için iade etmek istediğimi söyledim. Bana ürün kurulduğu için iade olsa bile yüzde yirmibeş bir kesinti gerçekleşeceği söylenmesi üzerine, ben de ürünün kurulumu yapılmadan bu durumu gözleyemeyeceğimi ve hiç kullanmadığım ürünlerin müşteri mağdur edilmeden geri iadesini tekrar rica ettim. Bir mail atmam istendi ve yine 7 Eylül Cuma günü maili Vivense firmasına yolladım. Talebimin gözden geçirileceğine dair de bir cevap aldım. Cevap gelmeyince 9 Eylül Pazartesi günü tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Yine sürecin başladığını ve cevap döneceklerini ilettiler. Bu şikayeti buraya yazmamın nedeni, Vivense firmasına dair başlattığım bu süreçten şüphe duymamdır. Belki buraya yazarsam konu ile ilgili biraz daha ciddiyetle yaklaşacaklarını düşünmemdir. Tekrar söylüyorum kesinlikle Beyza Country şifonyer ve komidinlerinden uzak durun:) Süreç hakkında bir sonuca ulaştığımda tekrar konu ile ilgili tecrübelerimi burada paylaşacağım.


NOT:Uzun uzun düşünmene gerek yok! Eğer siparişinden sonraki 3 gün içinde kararını değiştirirsen, siparişini tamamen ücretsiz olarak iptal edebilirsin. Ürünü teslim ettikten sonra da biz hep yanındayız. Eğer teslimattan sonra seni memnun etmeyen bir durum olursa 14 gün içinde bize haber vermen yeterli. Senin için çözüm sürecini hemen başlatır, en kısa sürede memnuniyetini sağlarız.


Bu Vivense'nin sitesinden bir alıntı:)
Umarım sözlerinin arkasında duracak bir firmadır.

Ozan Ozan 1.658 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vivense Temsilcisi10 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları