30 Eylül
#12698567

Vivense Ayıplı Ürünü İade Alımı!

Vivense.com'dan Beyaz Polo 3 kapılı gardırop aldım, ancak ürün yanlış geldi. Yanlışlığın yanında, bir de parçalar birbirine uymuyor, ürün değişimi içi 30 günlük süreç veriliyor. Sürecin içinde iade alma, aldıktan sonra da, ürünü tekrar üretip gönderme diye de bir saçmalık var. Ürünü iptal etmek istediğinizde de sanki üründe siz hata yapmışsınız gibi %12 kesinti yapıyorlar, ürün ayıplı ve hatalı olmasına rağmen cezası tüketiciye kesilmeye çalışılıyor.

Erdal Erdal 1.195 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Erdal30 Eylül

    Müşteri hizmetleri ile görüştüm, sanki ürün benim hatammış edası ile %12 kesinti nedir? Ben değişim talebinde bulunmuştum ancak gelen mail ile fikrim değişti Çünkü mailde; hatalı, yanlış urunun Horoz Nakliyat tarafından belirsiz bir tarihte alınacağı, ürün merkeze ulaştıktan sonra da, yeni ürün imal edilip gönderileceği yazıyordu, bu bir çözüm değil, zaman kaybettirmedir, ürün kısa surede iade alınır ve yerine hızlıca doğru ürün kontrol edilerek tüketiciye ulaştırılır, bu müşteri memnuniyeti için olmazsa olmazdır. Siz hatanızın karşılığında, hızlı çözüm yerine hem süreçte, hem de maddiyatta tüketiciyi cezalandıran bir yöntem izliyorsunuz. Bu kısa vadede size kazandırır ama uzun vade de, piyasada zarar görmeye başlarsınız. Ilginiz için teşekkür ederim.

  • Vivense Temsilcisi30 Eylül

    Müşterimizin siparişi hakkında inceleme süreci devreye girmiş, sorunlarının ve memnuniyetsizliğinin giderilmesi için gerekli işlemler başlatılmıştır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Müşteri Hizmetleri Departmanı E-mail : [email protected] Tel : 08504802535

Ziyaretçi Yorumları