Vivense Asılsız Teslimat Tarihi İle Erken Teslimat Yalanı

Ozan Ozan18 Eylül 13:12

Web sitesinden Asos Yatak Odası için erken teslimat seçeneğini görünce Beylikdüzü showrooma gidip bilgi aldık. Ardından ürün erken teslimattan çıktı. Biz de vazgeçmiştik daha sonra ürün tekrar Web sitesinde erken teslimata girince tekrar showrooma gittik. Showroom'da da teyit istedik çünkü teslimat tarihi bizim için çok önemliydi. 8-21 Eylül arasında teslim edilebileceğini, stoktan gönderim yapılacağını, hatta beklenenden de daha önce teslim edilebileceğini ilettiler. Ancak sonra gelen mailde kasım 21 Ekim 8 Kasım arası yazdılar. Defalarca yazışmalar sonrası üretimden bilgi alındığı, dönüş beklenildiği söylenerek 1 hafta daha oyalandım. Ve teslimat tarihinin değiştirilemeyeceğini belirttiler. Eylül sonunda nikahım olacak ve eşyalarımın hepsi yerlerde. Kaybedilen vaktin sorumlusu kim?

Cevaplar

profile-icon Ozan 4 hafta önce

Tek yapılan hazır kalıp cevaplar verip parayı iade etmek. Bu kadar süre oyalama, paranın içeride peşin olarak tutulması sonrası yaşanan mağduriyet için hiçbir çözüm yok, diğer şikayetleri de okuyun, herkes benzer şeyleri yaşıyor. Bu kalitesiz ve kurumsal firmayla iş yapmayın!

Vivense Logo Vivense 18 Eylül 19:43

Değerli Müşterimiz, Şikayetvar aracılığı ile bizlere iletmiş olduğunuz geri bildirim tarafımıza ulaşmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yapılarak çözüm merkezimiz tarafından geri dönüş yapılacaktır. Müşteri memnuniyetine verdiğimiz önem dolayısıyla, siz değerli müşterilerimizden gelen bildirimler bizim için çok değerlidir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür eder, iyi günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi destek.vivense.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler