Vitra Kutudan Kusurlu Ürün Çıktı

S.suat S.suat11 Eylül 13:08

29.05.2020 tarihinde Evdema Yukarı Dudullu mağazasından "Vitra Quadron 65 cm Banyo dolabı seti" satın aldım. Fatura Nimet toker adına kesildi, ödemeyi ben yatım. Satın alma sırasında bize montajını yetkili servise yaptırmamızın gerektiğini o zamana kadar kutunun açılmamasını, bunun kutudan çıkacak ürünlerin hatalı çıkması ihtimaline karşı bir güvencemiz olduğunu, ürünlerin bu şekilde garanti kapsamında olacağı söylendi.

Sahrayıcedit servisini çağırarak montaj yaptırmak istediğimizde, gelip kutuyu kendileri açtılar ve alt lavabo dolabının sol yan dikme üst köşesinde ufak bir ezik olduğunu gördük. Bunun üzerine servis fabrika ile görüşeceğini belirterek 6411835 numaralı fişi düzenledi. Servisin kendisinin de teyit ettiği gibi kutunun dışında herhangi bir darbe izi veya eziklik bulunmamakta olup ürünün kusurlu yerinin üzerinde kutu bile arasında köşe koruyucu strofor bulunmaktaydı. Yani o kısmın dıştan bir darbe ile hasarlanması olasılığı olmayıp, paketleme öncesi hasarlanmış gözükmektedir. Vitra ile görüştüğümde Evdema yetkilileri ile görüşmem söylendi. 

Evdema mağazası yaptığımız görüşmede kendilerinde veya depolarında bir kusur olmadığını, Vitra ile görüşmem gerektiği söylendi. Vitra ile yaptığım görüşmede, web sitesi üzerinden mail atmam istendi. Mail atmayı denediğimde 404 hatası ile karşılaştım. Birçok tarayıcı ve ayrı bilgisayardan denemelerimde hep siteden kaynaklı 404 hatası aldım. Tekrar Vitra m. Hizmetleri ile görüştüm. Aynı şeyler söylendi ve öldü. Son olarak 6 veya 7. Aramamda, bana kendilerinin döneceklerini belirttiler ama dönmediler. Nihai olarak son aramamda da aynı şey oldu ve bana kendilerinin döneceklerini belirtip hala dönmediler.

Tekrar mağduriyetimin giderilmesini istediğimi belirtiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon S.suat 16 Eylül 12:05

Yukarıda yazmış olduğum gibi, 6-7 oldu, dönüş yapacağız, diyorsunuz ama hiçbir dönüş yapmıyorsunuz. Aynısını burada da yaptınız. Yazılan şikayete otomatik mesajla, dönüş yapacağız, diyerek yanıtlanmış gibi mi göstermeye çalışıyorsunuz? Kaç ay geçti aradan? Vitra, büyük marka, sorun yaşamayız, diyerek aldık ama pişman olma arifesindeyim. Sanırım bunu istiyorsunuz.

Vitra Logo Vitra 11 Eylül 13:09

SAyın, SUat T. Mesajınızda belirtmiş olduğunu konuyla ilgili gerekli araştırmalar yapılarak geri dönüş yapılacağını bilgilerinize sunarız. Saygılarımızla. VitrA -Artema Müşteri Hizmetleri Hattı: 0850 311 70 70

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler