15 Nisan 2015
#3178714

Vitamin.com.tr Etiketleme Yanıltmacası!

İlgili siteden Protein 100 ürün satın aldım. Ürünün ilgili internet sitesinde protein oranı porsiyon başına 25 gram yazmasına rağmen gelen ürünün üzerinde 21 gram protein olduğu yazmakta. İlgili yerlerle temasa geçtiğimde Türk etiketleme kodeksi %10 bir hataya sahiptir denildi.


Başka bir ürün de aynı etiketlemeye sahipse ondaki rakam neden değişmiyor da benim aldığım ürünün oranı değişiyor? Bilseydim daha yüksek protein değerine sahip Türkçe etiketlenmiş daha ucuz bir ürünü alırdım. Yani sitenin içerikleri üzerinde yazan Türkçe etiketlere göre değildir. İçeriklerle gelen ürün farklılık göstermektedir. Bu farklılık da %10 kabul edilebilir hata payının üzerindedir.

Nuri Nuri 1.861 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vitamin.com.tr Temsilcisi27 Nisan 2015

    Merhaba, Protein analizleri Türkiye'de maalesef menşen ülkelerden farklı metodlarla yapıldığından Türkiye etiketleme tebliği gereği esneme payı ile etikete değerler yansımaktadır. Ayrıca yine ülkemizdeki beslenme değerleri çevirim faktörleri de değişiklik göstermektedir. Özetle Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği doğrultusunda etiketleme yapılmakta ve bu şekil ve içerik olarak orijinal etiketlerle farklılıklar gösterebilmektedir. Durumu Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde de teyit edilmesi mümkündür. Sitemiz bahsi geçen ürünün Türkiye ithalatçılığını üslenmiş SportOne'nın bir kuruluşudur. Yani bu ürünü Türkiye içinde her nereden alırsanız alın bu etiketlerle, üzerinde bahsi geçen değerlerin olduğunu göreceksiniz. Ürünün değerlerinden veya herhangi bir nedenden ürünü iade etmek istiyorsanız ürünü açmadan, siparişiniz ile beraber gelen iade formunu doldurup iade talep edebilirsiniz. İyi günler dileriz.

Ziyaretçi Yorumları