Toplam çözüm sayısı
..
Vik Anaokulu ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Vik Anaokulu'nda İhmal ve Şiddet

5995görüntüleme
Fulya
Fulya 27 Ocak 2020 12:14

Kızımı Vik Anaokulu, şimdiki adıyla Çok Önemli Çocuklar Anaokulu'na 5 ay gönderdim. Okulun fiziksel imkanları genel olarak iyiydi ve sevecen samimi bir ortam olduğu izlenimi veriyordu. Fakat bizim için hayal kırıklığı oldu. Kızımın akran zorbalığına uğradığını ve sınıf genelinde çocuklar arasında yayılan bir şiddet olayı olduğunu kendi çabalarımla araştırarak 3 ay içinde ancak anlayabildim. Bir arkadaşının sürekli canını acıtacak şekilde kızıma vurduğuna gözümle tanık olmama ve kızımın bana bunu her gün anlatmasına rağmen dile getirdiğimde idare ve öğretmenler iş birliği içinde her şeyi örtbas etme çabası gösterdiler. Şeffaf davranmadılar. Gülerek ve hafife alarak geçiştirdiler.

Benim yanlış anladığımı söylediler. Kızımın ona vuran bir başka arkadaşından kaçmak için saklanacak yerler bulduğunu anlatması üzerine öğretmeniyle konuştum. Öğretmenin yaptığı tek şey kızımı arkadaşının ona yanlışlıkla vurduğuna ikna etmek için uzun uzun konuşmak oldu. Çocukların algısını bozdular, çocuklar kendini savunamaz, şikayetlerini dile getiremez hale geldiler. Öğretmenler yetkin ve donanımlı değil, yaşları küçük, eğitimsiz ve yetersizler. Bize kayıt sırasında söz verilmiş olmasına rağmen 12 kişilik sınıfta yardımcı öğretmen olmadığını sonradan öğrendim. Sınıf öğretmeni ihtiyaç duyunca çağırıyormuş. Öğretmenin sınıfta sözünü dinletemediği çocuklara bağırıp tartakladığını kızım bana anlattı, diğer çocukların da evde farklı şekillerde anlattıklarını öğrendim.

Aynı durumdan şikayetçi olan velilerle toplantı yaptıktan sonra şikayetleri ciddiye aldılar. Ama çözüm geliştiremediler. Ödüle ve cezaya her şekilde karşı olduğunu iddia eden kurumda vuran çocuğa arkadaşlarına vurmaması için yıldız verildi, yıldızlar birikince annesinin ona roket alacağı söylendi. Bunun yanı sıra günlük bilgilendirme yapılmıyor, sabit bir program yok. Çocuğunuzun gün içinde neler yaşadığını hiçbir şekilde öğrenemiyorsunuz. Çocuklar yaşları gereği her şeyi anlatamazlar. Sınıf öğretmeni zaten hangi çocuğun ne yiyip içtiğini unutmuş oluyor ya da zaten takip etmiyor. Sınıf öğretmeninin günlük bilgilendirmesi tüm velilere 'yine çok eğlenceli bir gün geçirdi' demekten ibaret. Akşam 6'da çocuğumuzu alırken bize teslim eden nöbetçi öğretmen de her şeyden bihaber oluyor. İdarenin tek amacı çocukları, velileri geçiştirerek günü kurtarmak. Toplantılarda kendilerine yöneltilen sorular karşısında cevap veremeyip ağlıyorlar. Eğitim öğretimle alakaları yok.

2 Yorum

Ezgi
Ezgi12 Şubat 2020 22:24
 

Ben tam 3 yıldır bu okulun yaz kış aralıksız velisiyim. İnanın şaşkınlıkla okudum. Buradaki öğretmenleri değil çocuk tartaklama, ses yükseltme ters bir bakış bile atarken görmedim. Servisteki öğretmenden yemek yapan ablaya kadar herkes şahanedir

Fulya
Fulya13 Şubat 2020 08:33
 

Ezgi Hanım, ben de sizin gibi bu okula güvenen tanıdığım bir velinin tavsiyesiyle kaydettirmiştim. şikayetimde anlatabildiklerim yaşadıklarımın yarısı bile değil, okul cevap verse kalanını da severek anlatırdım uzun uzun.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile