Toplam çözüm sayısı
..
Vik Anaokulu ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Vik Anaokulu Memnuniyetsizliği

7445görüntüleme
Şule
Şule 04 Şubat 2020 15:10

Eryaman bölgesinde organik mutfak, doğa ve hayvan sevgisi, dijital dünyadan uzak bir anaokulu arayanlar için çok önemli çocuklar anaokulu (Vik), velilerin ilk düşündükleri yerlerden biri oluyor. Biz de oğlumun ilk okul deneyimi için yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı bu okulu seçmiştik. Ancak 5 ay sonra oğlumuzu okuldan almak zorunda kaldık. Öncelikle oryantasyon dönemindeki öğretmen ile sınıfında öğretmenin farklı olması oğlum için sorun oluşturdu. Bunu atlattık derken sınıfta vurma davranışı olan çocukların varlığı oğlumu ciddi anlamda olumsuz etkilemeye başladı ve oğlum okula gitmek istemedi. 3 yaşta vurma davranışı olabilir ama buna çözüm bulmanız gerekir diye görüşümüzü belirttik ancak çözüm bulmak yerine sorunlar da daha da arttı ve vurma davranışı sınıftaki diğer çocuklarda da görülmeye başladı.

Üstelik çocuklarda vurma davranışı ya da şiddetin normal olduğu algısı oluşmaya başladı. Okulu, sokaktan ya da parktan ayıran özellik sorunlara çözüm geliştirebilmesidir. Ancak söz konusu okul bunu yapamadı. Günlük bilgilendirme sıkıntısı mevcut, öğretmene sorular sorduğumuzda verdiği cevap "çok eğlenceli ve keyifli bir gündü" nün ötesine geçmedi. Sınıfta uzun süre yardımcı öğretmen olmadı. Hem yardımcı öğretmen hem de ana öğretmen olduğunda bile öğretmenler birçok konuyu oğlumun bize anlatması ve bizim de onlara sormamız sonucunda öğrendiler. Ki bu durum, bir iki kez olan bir şey değildi. O zaman bu öğretmenler sınıfta ne yapıyorlar? Çocuğun gelişimini takip edebileceğimiz bir bilgilendirme yapılmadı.

Oğlum 5 aylık süreçte dışarıdan başkalarının fark edebileceği kadar agresifleşti. Oğlum, öğretmeninin elinde telefon gördüğünü ve sınıfta kendilerine bağırdığını da dile getirdi ki hâlâ oyun oynarken ya da kitap okurken öğretmeninin bağırdığını evde bize anlatıyor (biz sormadan). Yöneticiye sorunlarımızı dile getirdiğimizde birçoğunu kabul etmedi ya da hepsine bir bahane bulma yolunu seçti. Oğlumu, okuldan aldıktan sonra agresifliği neredeyse yok oldu. Okul öncesi eğitim sadece güler yüzle olacak bir süreç değil. Bu nedenle okulu tercih etmeden önce keşke iki kez düşünseydik diye hayıflanıyoruz.

12 Yorum

Nilgün
Nilgün08 Mart 2020 20:37
 

Merhaba bu kadar negatifliklere rağmen neden 5 ay gönderdiğiniz ve en önemlisi bağırma ve vurma nasıl yaşandı?

Şule
Şule09 Mart 2020 10:56
 

Merhaba, 8 hafta kesintisiz oryantasyon uygulanıyor okulda. Çocuğumuz ilk defa okula gideceği için bize söylediği bazı olumsuz durumları geçici olarak düşündük. Okul yönetimi de bunun normal olduğunu söyleyince iyi niyetle yaklaştık olaylara.

 1
Şule
Şule09 Mart 2020 10:57
 

Ancak daha sonrasında vurma davranışları başlayınca olayları daha ciddi şekilde ele almaya başladık okula sık sık gidip durum hakkında bilgi almak istediğimizi dile getirdik. Okul yönetici onlara kasım ayına kadar süre vermemizi istedi.

 1
Şule
Şule09 Mart 2020 10:58
 

Kasım ayında teke tek veli görüşmeleri başladı. Tüm veli görüşmelerinin bitmesi 3 haftayı bulmuştur. Ondan sonra okul yönetiminin iyi niyetine ve bu sorunları çözüme kavuşturacaklarına dair umudumuz tükendi. Ve de oğlumuzu okuldan aldık.

 1
Şule
Şule09 Mart 2020 11:00
 

Madem bu kadar sorun vardı neden 5 ay devam edildi, 5 ay uzun bir süre diye düşünebilirsiniz ancak bu olaylar bir ay içinde patlak verip de biz 4 ay daha dayandık şeklinde ilerlemedi. Sürece yayılan olaylardı.

Şule
Şule09 Mart 2020 11:01
 

Ve de insanlarla ilişkimizi iyi niyet üzerine inşa etmeyi tercih eden insanlar olduğumuz için olaylara ilk günden kötü niyetle yaklaşmak istemedik. Ayrıca çocuklarda vurma davranışı olabilir. Bunu yapan benim oğlum da olabilirdi.

Şule
Şule09 Mart 2020 11:02
 

Burada önemli olan okulun bu davranışa çözüm geliştirmek yerine üstünü örtmeye çalışmasıydı.

Nilgün
Nilgün09 Mart 2020 11:04
 

İnanılmaz şaşırtıcı geliyor çünkü inanılmaz güzel ve tatli bir ortam bence

Şule
Şule09 Mart 2020 11:04
 

Okulu seçmemde okul hakkında olumsuz yorumların az olması da etkili olmuştu. O nedenle buraya yorum yazmak istedim. Son olarak şunu da diyeyim: sınıf mevcudunun yarıdan fazlası okuldan ayrıldı. İyi günler dilerim.

Şule
Şule09 Mart 2020 11:10
 

Bağırma kısmına cevabı unutmuşum. Çocuğumuz eve geldiğinde öğretmeninin yaptıklarını söylediklerini anlatırdı. Anlattığı şeyler diğer çocukların anlattıklarıyla benzerdi. Bu kadar çocuk kafalarından uydurmuş olamaz değil mi?

Şule
Şule09 Mart 2020 11:12
 

Vurmayı da yine oğlumuzun anlatmalarından ve vücudundaki çeşitli izlerden (çizikler mesela) anladık. Ki kafası şişen çocuklar da olmuş, toplu veli görüşmesinde dile getirilmişti.

Şule
Şule10 Mart 2020 12:01
 

Size şaşırtıcı gelebilir ancak burada anlattıklarım yaşadıklarımızın en kısa hâliyle anlatılmış şekli, ayrıntılara girmedim bile. Bizim yaşadığımızı siz yaşamazsınız umarım. İyi günler.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile