21 Mart 2013

Viessmann Isı Ürününe Sahip Çıkmıyor!

Kombimiz her yıl düzenli olarak beyni iflas etmiş, motoru yanmak üzere gibi şikayetlerden dolayı ortalama 700-800 TL civarı servis ve yedek parça masrafı çıkarıyor, kendisi henüz 5 yaşında. Viessmanı aradım, belki bir insan çıkar, müşteri kıymeti bilir, dert dinler diye. Fakat neymiş, yetkili servisi arayacakmışım.

Başka servisleri aradığım için bana artık hizmet veremezlermiş, bunlar benim problemimmiş. Google da her servis yetkili servis olarak geçiyor , o zaman şirket olarak bunu takip etmelisiniz diyorum, efendim sertifikalarına bakmalıymışım. çünkü herkes avukat! Viessmana bi alkış!!!

Nimet 474 Okunma

Cevaplar

  • Nimet 21 Mart 2013

    Kombimin yanına bile gelmeden kartın zarar gördüğü tespitini anlayamadım? Lütfen müşterilerinizi bu şekilde kandırmayın, memnuniyet için uğraşın. Kombime bakmadınız bile, zarar gördüğünü nereden biliyorsunuz Viessman yetkilileri?

  • Viessmann Isı Temsilcisi21 Mart 2013

    Müşteri cihazına, yetkisiz servisler tarafından müdahele edilmiş. Voltaj nedeni ile elektronik kartı zarar görmüş. Müşteri yetkili servise yönlendirildi. Bölgenizdeki yetkili servis bilgisini; internet sayfamızdan yada 0216 528 46 00 nolu telefondan öğrenebilirsiniz. Saygılarımızla, Viessmann Isı Teknikleri Tic. A.Ş. 0216 528 46 00 www.viessmann.com.tr

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön