sta-3-hoverOrtalama Çözüm

Yerli Malı Diye Aldığımız Vestel Ankastre Fırın

Süreyya Süreyya1 ay önce

2019 Nisan ayında kullanmaya başladığım ve garanti süreci devam eden Vestel Ankastre Fırınımın dijital göstergesi Aralık ayında kendiliğinden devreye girmeye başladı. Sürekli program değiştirerek çalışmaya başlayan fırını durdurmayı başaramayınca servisi aradık. Acil bir durum olduğu için hemen geldiler ve gelen servis elemanları teknik elemanlar olmadıkları için bunun için bir şey yapamayacaklarını söylediler ve sadece fırının fişini çekip gittiler. Birkaç gün sonra gelen teknik servis elemanları yaptıkları ölçüm sonucunda evimizde toprak hattı olmadığına! Karar verdiler ve gittiler. (Bu arada evimiz yeni restore edildi ve elektrik sistemi projeli olarak yenilendi.) Biz servis elemanlarına güvenerek hemen elektrikçimizi aradık. Adam bize böyle bir şey olamayacağını her şey gibi toprak hattınında yenilendiğini söyledi.

Bunu Vestel servisine bildirdik. Servis elemanları tekrar geldi ve tekrar ölçtüler ve yine aynı karara varıp ve bir de bize bir elektrikçi tavsiye edip gittiler. Biz çaresiz onların tavsiye ettiği elektrikçiyi de çağırdık. O da ölçtü biçti ve evin toprak hattının kusursuz olduğunu ve bununla ilgili bir problem olamayacağını söyledi ve hemen onu tavsiye eden Vestel teknik elemanını arayarak evin toprak hattında bir problem olmadığını söyledi. Bu arada her gün defalarca aramama rağmen geri dönüşü olmayan sayısız sinir bozucu günler geçiriyoruz. En sonunda günler sonra bize başka bir teknik eleman göndereceklerini ve bu elemanın rutubet ya da fırının kullanın kullanıldığı ortamdaki nemi ölçeceğini söylediler. Buyursun dedik. Arkadaş geldi. Ölçtü, biçti, fırının dijital göstergesini söktü; Evin toprak hattını bu defa da o ölçtü. Toprak hattımızda da bir problem olmadığını söyledi.

Sonuçta bir şey bulamadı ve bu defa bizim fırını nasıl kullandığımızla ilgili anlamsız sorular sormaya başladı. Neyse sorun yok kullanabilirsiniz dedi ve gitti. Birkaç gün sonra fırını kullanmak üzere açma düğmesine bastım ama fırın bana cevap vermedi. İnatla bastım ama fırında tek bir yaşam belirtisi göremedim. Bunun üzerine tekrar Vestel servisi aradım ve tam o sırada fırın tekrar kendiliğinden çalışmaya başladı. Durumu servise anlattım. Bunun üzerine fırını servise alacaklarını söylediler. Bir hafta orada teste tabi tuttular. Bugün bana gelen cevap fırını bir hafta test ettikleri ve bu fırında bir problem olmadığı için geri gönderecekleri oldu. Bu sorumsuz davranışından dolayı Vestel'i kınıyor ve bütün yasal haklarımı kullanacağımı bildiriyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 1 ay önce

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler