30 Kasım 2017
Yorum Yap
#9843413

Vestel'in Yetersiz Teknik Servis Desteği!

KKTC'de 2013 yılında alınmış ve 2016'da garantisi bitmiş, bugünkü değerinin 3000-4000 TL arası olduğu belirtilen Vestel klimam da arıza var. Ancak motoru arızalı olan klimamı Ağustos ayından beri servise bildirmeme rağmen hala yaptıramadım. Ücreti ne ise vereceğimi ve parça gerekiyorsa gelene kadar bekleyeceğimi belirtmeme rağmen aylardır klimam tamir edilmedi. Yazı vantilatör alarak geçirdim ve kişi da elektrik sobasıyla geçirmek istemiyorum. Servis Ağustos ayından beri parça alamadıklarını, klimanın tamir edilemeyeceğini söylüyor. Yani şimdi yeni klima almam gerekiyor ve yetkililere sormak istiyorum. 3-4 bin TL'lik bir klima sadece 4 sene kullanmak için mi alındı? Bu şartlarda yeni klimayı tekrar Vestel'den mi almalıyım? Bu nasıl bir servis anlayışıdır? Ailem de yakın zamanda klima alacak, tavsiye etmeli miyim? Klimamın kış bastırmadan tamir edilmesini veya değiştirilmesini istiyorum.

Orçun 2.038 Okunma

Cevaplar

  • Orçun07 Aralık 2017

    Vestel benim için bitmiştir. Satış sonrası destek ve servis anlayışı ile hatayı telafi yaklaşımı, böylesine rekabetin yüksek ve alternatiflerin bol olduğu bir ortamda kendini gösterecek bir vizyonun ürünü değildir. Örnek Vizyon: "İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim" #GururlaYerli:)

  • Vestel Temsilcisi30 Kasım 2017

    Merhaba, Şikayet Yönetim Ekibimiz geri bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çalışıyor. Çözüm alternatiflerimiz ile birlikte en kısa sürede sizinle irtibata geçeceğiz En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler