sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel'in Sorumsuzluğu

Recep Recep6 ay önce

27.07.2019 tarihinde Er-Pa Mobilya'dan satın almış olduğum (satış fişi no... : 08847) Vestel vega Plus model klima servis 03.09.2019 Cumartesi günü montajını yaptıktan sonra fark ettim ki istenilen model yerine Flora model verilmiş. Bu konuyu aldığım yer ile Vestel çağrı merkezine iletmeme rağmen bir türlü çözüm bulunamadı. İşin enteresan tarafı bana yanlış olarak verilen klima benim adıma kayıtlı değil de M** Y*** olarak kayıtlarda mevcut. Vestel'in bu şekilde sorumsuzluğu kabul edilecek bir durum değildir. Mağduriyetimin giderilmemesi hususunda hukuki süreci başlatacağım. Bu sorun sadece bende değil birkaç tanıdığım kişilerde bile lanse olmuş durumda.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Recep 6 ay önce

Çözüm Merkeziniz birdirimimi ne zaman dikkate alacak diye çok merak ediyorum. Vestel olarak siz kendinize kurumsal bir firmayız demeyin. Sizde müşteri memnuniyeti denen zihniyet olmuş olsaydı bugün sizi şikayet yerine tebrik mesajlarını yazmış olurdum. Vestel olarak hiç birinize inanmıyorum ve ben yasal süreci başlatıyorum. buradan ve tüm sosyal medyada Vestel'i karalama kampanyasını başlatacağım. Hiç kimse sabır taşı değil keyfinizi beklesin.

Vestel Logo Vestel 6 ay önce

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler