Vestel'in Sıkıntılı Ürünleri

Samet Samet29 Mayıs 12:10

Vestel’le sıkıntılı günlere hoşgeldiniz. Önce çamaşır makinemden başlayım: 3 defa farklı zamanlarda e02 hatası verdi. Tamir edildi düzelmedi güncellendi düzelmedi en son gelip 2-3 parça değiştiler tamamdır sorun dediler ilk yıkamamda yine aynı hatayı verdi bu sefer atölyelerine götürdüler günlerdir makinesiz bekliyorum. Akıbeti ne bilmiyorum.

Bulaşık makinemle devam edelim: 5 defa servis çağırdım. Son 3 servis fıskiye takımı değişimi oldu. En son takılan fıskiyeler uyumsuz gelmiş makinenin Alt bilya göbek kısmını bozmuş fıskıyeler sağa sola alta üste vurmaktan deforme olup hasar görmüş. Sonrasında gelen ustanın dediği fıskiyeler değişecek göbek değişecek. Değişim istedim hatalarını kabul etmeyip değişim yapmıyorlar.

Ütüme gelelim: En iyisinden en pahalısından olsun buhar kazanlı olsun dedik. Binlerce lira verdik. Ama B**'de satılan 70 TL'lik ütü kadar olamadı. Ütüm altında oluşan sarı sıvıdan dolayı servise götürdüm. Ütüyü değiştiler. Tekrardan aynı sıkıntı oldu. Bu sefer altını temizleyip gönderdiler. Yine servise vermek istediğimde 2 ay önce garantisinin bittiği ücretli onarım yapılacağı söylendi. Ne onarımı ya. Hatalı ürün hatalı. Üstelik 2 aydır pandemi süreci var. Nasıl götürebilirdim ki. Bu konuda da müşteri hizmetleri yardımcı olmadı. Sadece buzdolabımda sıkıntı çıkmadı. Ona da okuyup üflüyoruz her gün.

Cevaplar

profile-icon Samet 09 Haziran 12:24

Vestel yetkilileri daha önce defalarca durumumu anlattım. Defalarca dönüş yapıp beklememi istediniz. 1 ayı aşkın süredir makinem bozuk bir şekilde bekliyor. Siz bürolarınıza oturmuş bir şekilde çayınızı yudumlarken benim elim 1 yaşında bebeğimizle aynı anda bulaşık da yıkamaya çalışıyor. 2 haftaki aramanızda beklememi üst departmanla görüşüp sıkıntımın halledileceği birkaç güne dönüleceğini söylediniz. Ama 2 haftadır ne arayan ne soran var. Markanızdan yeterince soğudum bu durumu nefret derecesine getirmeyin. İlgilenin artık

np_image4 Ekli Görsel Var
profile-icon Samet 29 Mayıs 13:06

15 gündür iletişime geçemediniz. Uzayda yaşıyorsunuz sanırım.

Vestel Logo Vestel 29 Mayıs 13:05

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler