sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel Yüksek Sesli Çalışan Yeni Buzdolabı

Zafer Zafer08 Eylül 15:58

11.08.2020 tarihinde ödemesini yaptığımız ve 12.08.2020 tarihinde elimize geçen NFK640EX a+++ gi model Vestel buzdolabı montajdan 2 gün sonrasında bile geçmeyen yüksek sesin şahsi araştırmamız sonucu kompresör arızasına bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple iki kez servis geldi ve sesin normal olduğunu söyledi. Ancak kendi imkanlarımızla yaptığımız desibel ölçümlerinde sesin Maximum 50 - 52 arasında olduğunu gördük. Ancak buradaki sorun desibelden çok “arızadan kaynaklı bozuk bir ses” olması.

Nakliye sırasında buzdolabının kamyondan yan yatık vaziyette gelmesi teknik servis elemanlarına duyduğumuz güven ve buzdolabının ağır olmasından ötürü duyduğumuz vicdan azabı yüzünden üzerinde duramadığımız bir ayrıntı idi.

Ancak dün kullanma kılavuzunu incelerken, “taşıma ve nakliye sırasında dikkat edilmesi gereken güvenlik bilgileri” bölümünde üçüncü paragraf şöyle diyor: “Cihazınızı taşırken ve kullanım sırasında, cihazınızı 45 dereceden fazla yatırmayın aksi takdirde kompresör hasar görecektir”. Bu madde uzman olduklarını iddia eden teknik servis elemanlarının çok ciddi bir hata yaptığını gösteriyor. Buzdolabı, üstü açık bir kamyonette, yatık halde evimizin önüne kadar getirildi. Bilerek mi yatırıldığı yoksa devrildiği için mi yatık olduğu şüphesi bile yaşadığımız soruna bir sebep aramaya gerek bırakmamaktır.

Vestel teknik servisin elemanlarının ya tecrübesiz ya da özensiz yaptığı nakliye yüzünden bayinin ve Vestel Çözüm Merkezi’nin 5 günlük dolabı değişim ya da iadeye sokmama ısrarı yüzünden ürüne ve markaya olan güvenimiz sarsılmıştır.

18 yıl aynı buzdolabını kullandıktan sonra “Son teknoloji, yerli, milli güvencesi” ile aldığımız ve 2 gün içinde hem üzüntüye ve zaman kaybına hem de buzdolabını verimli kullanamama miza sebep olduğu için mağdur durumdayız.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 08 Eylül 17:40

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ömer 16 Eylül 01:55  

    Aynı sorun bende de var ve kesinlikle umirsamiyorlar.

  • profile-icon Turan 15 Eylül 17:12  

    Zafer Bey Merhaba, Aynı model buzdolabını yeni aldım ve dediklerinizin aynısını yaşadım. Bir çözüm bulabildiniz mi, bilgilerinizi rica ediyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler