Vestel Yine Mağdur Etti

Ahmet Ahmet29 Mart 22:56

Geçen sene Turkcell'den Vestel markalı bir tablet aldım, almaz olaydım. Donma, şarjın erken bitmesi, şarj almada sıkıntı yaşatması ve ses tuşundaki arızalardan ötürü Vestel servisine götürdüm. İlk darbeyi orada yedim, oradaki görevli arkadaş bunun promosyon ürünü olduğunu ve faturasının bir yıllık olmasına rağmen imal tarihinin esas alındığını dolayısıyla bir aylık garantisinin kaldığını söyledi.

Ürünü benden alıp genel merkeze gönderdi. Genel merkez de şarj soketi ile ilgili arızanın tüketici hatası olduğunu dolayısıyla 90 TL ücret mukabilinde o arızayı gidereceğini diğer arızalara ise bundan sonra bakabileceğini söyledi. Ben de bunu kabul etmedim ve tabletim bana geri geldi. Her defasında yerli ve milli olduğunu söyleyen Vestel bu zor günlerimizde dahi bu yanıltmayı yapıyorsa.

Cevaplar

profile-icon Ahmet 01 Nisan 23:13

Vestel arama zahmetine bile giremedi

profile-icon Ahmet 31 Mart 20:12

Vestel çözüm merkezi çözümsüzlüğün merkezi

profile-icon Ahmet 31 Mart 20:11

Sizin her tarafınız hile hurda vatandaşı mağdur etmekten haz alıyorsunuz Vestel tam bir baş belası

profile-icon Ahmet 30 Mart 10:52

Maalesef gururlayerli etiketini kullanıyorsunuz ancak müşteri politikalarınız yerli değil

Vestel Logo Vestel 30 Mart 09:54

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler