09 Ağustos
#12414442

Vestel Yetkili Servis TV Panelini Bozup Ücret Talep Ediyor

Yaklaşık bir hafta önce TV'de ledlerinde sıkıntı olmasından dolayı servisi aradım. Sağ olsunlar gelip kontrol edip ledlerinde sorun olduğunu değişiminin 450 TL tutacağını onaylarsak birkaç gün içinde değişimin yapılıp teslim edebileceklerini ilettiler, TV'yi alıp giden arkadaşlar ikinci gün arayıp TV'yi getirebileceklerini sorunun çözüldüğünü söylediler.


Gelip TV'yi takıp, TV'yi açıp ekranda görüntü var sorununuz çözülmüştür diyerek TV'yi kapatıp hemen çıktı. Bana 400 TL'yetkili servis fişi keserek '' 6 ay garantili, hiç sorunu yok'' deyip gelmesiyle gitmesi arasında 3 dakika olan Adana da ki tek yetkili servis işlem türüne de hiçbir şey yazmamış. Neyse TV'yi çok kullanan bir aile olmadığımızdan, gece TV'yi açtığım da bir 10 dakika sonra ekranda çeşitli çizgiler renk bozulmaları vesaire gibi sorunları fark ettim. Sabah ilk iş olarak aradığım teknik serviste hiçbir yetkiliye bağlanmadım. Geri dönüş yapılacağı söylendi ama yine konudan alakasız bir bayan müşteri temsilcisi beni arayıp uçuk miktarlarda para talep edip üstelik bizden kaynaklı değil sizden kaynaklı diyerek suçlama da bulundu.


Ledleri bozuk diyerek verdiğimiz TV tamir edildiği söyleniyor ama bu sefer plazmalarında sorun var ve müşteri hatası diyor.
Biz gidelim yerli marka diye alalım destek olmaya çalışalım bunlar gelsin art niyetli teknik servislerle iş birliği yapsın. Vestel teknik servisi olmak varmış bu dünyada. Sürekli suçlama sürekli müşteri hatası kullanıcı hatası. Hiç fabrika da hiç teknik serviste suç yok zaten. En yakın zamanda tüketici hizmetlerinde görüşmek dileği ile.

Mustafa Mustafa 1.558 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Vestel Temsilcisi09 Ağustos

    Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Ziyaretçi Yorumları