Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Vestel Yetkili Servis Bozulan TV'mi Tamir Edemedi

2.700görüntüleme
Mehmet
Mehmet 26 Kasım 2020 20:11

8076332312 numaralı talebimle bozulan tv 'mi Vestel yetkili servise verdim. 2 hafta kadar parça bekleniyor mesajıyla beni oyaladıktan sonra en son tv'niz tamir edilemiyor yeni tv öneriyoruz dendi. Bu pandemi döneminde yeni tv alacak durumum yok. Ayrıca olsa bile 7 senede tv mi değişir? Televizyonumu 2013 senesinde aldım. 3d Smart TV. Öncelikle bir tv 7 senede bozulmaz. 

Durup dururken ekran karardı ve ekranda kalın siyah gri çizgiler mevcut. Gelen servis elemanı tv 'nin kumandasına bastığı gibi panele su girmiş bu arızların %90' ı sıvı temasından oluyor dedi. Bir kere bu televizyona 7 senedir bırakın ıslak bezi nemli bez, ekran temizleyici vs. Değmedi. Hep mikrofiber bezle alındı tozu. Yani bana göre en şansız %10' a giriyorum

Ayrıca az çok elektronikten anlarım o panele su girmesi için yıkamak lazım tv 'yi. Benim evimdeki bütün beyaz eşyalar (fırın, bulaşık mak., çamaşır mak., buzdolabı, 2 tane tv) Vestel marka. Güvendik Türk malı dedik arkasında duruyor malının dedik aldık. Sonuç itibariyle bugün getirip bıraktılar tv' yi. Küçük bir tv' miz var (oda Vestel) onunla idare ediyoruz. Bu yazıma geri dönüp sorunumu çözerlerse ne ala. Aksi takdirde bir daha Vestel ürünü falan almam.

Vestel Logo
Vestel27 Kasım 2020 08:09

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Mehmet
Mehmet09 Aralık 2020 05:02

1 haftadan fazla oldu. Hala çözüm merkezinin bana ulaşmasını bekliyorum. Geri dönüş yüzdesini yükseltmek için yapılan otomatik bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Bir süre daha bekleyip ondan sonra başımın çaresine bakacağım. Bir daha da Vestel mağazası önünden daha geçmeyeceğim. O derce soğudum yani.

Mehmet
Mehmet20 Aralık 2020 01:24

3 hafta oldu iletişime geçmediler. Elektronik bir ürünü üreten firma en az 10 yıl yedek parça üretmek ve bulundurması zorunludur. (Vestel yetkili servis elemanının söylediği de bu) kaldı ki 7. Senede hiçbir darbe düşme vs olmadan kendi kendine ekranı giden bir TV nin ücretli panel değişimini de baştan kabul etmiyorum zaten. Ondan önceki TV mi 20 seneye yakın kullandım tamir yüzü görmedi. Fakat diğer şikayetlere bakıyorum ağustos 2020 de aldığı TV nin panelini Aralık ayında artık üretmiyoruz yeni TV satalım diyen bir anlayış var. Gururla yerli anlayışı bu olsa gerek. Bravo size. Bu yazıyı okuyacak arkadaşlara uyarımdır Vestel den uzak durun!.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler