Vestel Verilmeyen Hizmetin Servis Ücreti Alınıyor

Şenay Şenay18 Ağustos 14:19

2012 Ekim ayında İzmir Menemen Vestel vs Outlet mağazasından aldığım Whirpool wbc 5533 gardırop tipi buzdolabının sebzelik kısmının kapı açıldığında otomatik olarak yanması gereken dolap iç ışığının yanmaması ve bir sebzelik rafının kırık olması sebebiyle k... Vestel (Yeni Girne CD. Üzerindeki) servisine başvurmam üzerine 19.09.2010 tarihinde gelen servis elemanı iç ışığın değişmesi gerektiğini belirtmiştir. Yedek olarak da bir adet olmak üzere 2 adet raf ve ışık bedelinin merkezle görüşerek 270TL tuttuğunu belirtmiş 150 TL si kendi düzenlediğim makbuz karşılığı kendisine ödenmiştir. 

Yaklaşık 1 ay içinde parçaların gelip montajın yapılacağını söylemiştir. Ancak 1aydan fazla uzun bir süre geçtikten sonra servis tarafından aranarak parçaların bulunmadığı piyasadan temin edilmeye çalışıldığı bildirilmiş ve kış olması sebebiyle çok kullanılmadığı ve dolabın çalışmasına engel olmadığı için ben de bekleyebileceğimi belirttim. Fakat 2020 yılında servise gittiğimde artık bu ürünün ithal edilmediği ve parçaların bulunamadığı rafın bir örneğini getirebilirsem arayabileceklerini (zaten 2 raf kaldığı için götürülmemiştir. ) ışık içinde araştırma yaptıkları tarafıma iletilmiştir. 

Pandemi sebebiyle servise tekrar ancak 14. Ağustosta gitmem mümkün olmuştur. Servis görevlileri neden bu kadar süre sonra geldiğimi sorgulamış, adeta onları parça bulabilmeleri için rahat bırakmamın ve anında süreler geçince işlem yapmamış olmamın ve iyi niyetli olmamın kusurunu bana yüklemiş ve kaba ve sert şekilde konuşmuşlardır. 

o halde ücretimi iade etmelerini söyleyince 50TL servis ücreti keserek 100TL iade etmek istemişler ben de hem iş yapamadıklarını hem kendilerinden kaynaklanan bir sebeple tamiratın olmamasından dolayı üstüne servis ücreti kesmelerinin yanlış olduğunu, tümünü iade etmelerini söyleyerek para almadan iş yerinden ayrıldım. 

Öncelikle servisin yaptığı hiçbir tamirat yoktur. Zaten arıza tespiti tarafımdan yapılmıştır. (Rafın kırık olması ve iç ışığın açılınca kendiliğinden yanmaması) Ayrıca arıza da giderilmemiştir. Kaldı ki yasa gereği ithalatçı firma ithal ettiği ürünün yedek parçasını 10 yıl boyunca bulundurmak ve temin etmek zorundadır. Kullanmakta olduğum üründen memnunum. 

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 18 Ağustos 15:49

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler