sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel Tv De Üretim Kaynaklı Hata Var

Önder Önder23 Ekim 14:20

3-4 ay önce Vestel marka 4K televizyon aldım internet üzerinden. Ekim ayı içerisinde kanal değiştirdiğimde bir önceki kanaldaki yazılar diğer kanalda da görünmeye başladı. Vestel müşteri hizmetlerini aradım, yetkili servis geldi güncellemeden olabilir dedi ve yeni güncelleme yaptı fakat sorun çözülmedi. Ekranın dış yüzeyinde bir sorun görünmüyor, ana kart ile alakalı olabilir dediler ve TV alıp gittiler. 10 gün sonra Vestel Çözüm Merkezinden beni aradılar ve TV değişimi yapacaklarını söylediler. Bana revizyonlu TV yollayacaklarını söylediler. Ben, revizyonlu TV nedir diye sorduğumda, işlem görmüş yani tamir edilmiş ürün (bana göre defolu) olduğunu söyledi. Aldığım TV 2020 model ve hiç kullanılmamıştır, ben niye revizyonlu, yani işlem görmüş bir ürün alayım dediğimde, bu tip durumlarda böyle yapıyoruz, yönetmeliğimiz böyle dedi. Televizyonu tamir edin gönderin dedim, parçası yok ve üretemeyiz de dedi. Yani Vestel fabrikası ürettiği ürünün parçasını takamayacak durumda mı dediğimde öyle beyefendi üretmiyoruz şu an dedi. TV mi yollamadılar, tamir etmediler, değişim de yapmadılar. Daha taksitleri bitmeyen ve garantisi olan bir ürün için bana sunulan çözümler bunlar. Sosyal medya da televizyonlar kanallarında dünya markası diye reklam yapan bu Vestel mi acaba.

Gelişme :

3 hafta önce

Ne arayan var ne soran. TV'deki sorun hala devam ediyor. Tavsiye üzerinde almıştım, nereden bulaştım Vestel'e. Tamir etmedikleri ürünü bir de ben imzalamışım gibi servis sonrası evrak'ta var. Almadan önce belki birileri bu şikayetleri okur da bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşamaz umarım.

np_image7 Ekli Görsel Var
24 Ekim 17:56

Haziran ay’ı içerisinde Vestel marka 55” TV aldım. Ekran da bir önceki kanalın yazıları kalıyordu, servis geldi ana kart kaynaklı olabilir dedi ve alıp gitti. Bugün tamir etmedikleri ürünü geri getirdiler. Sorun hala devam ediyor, ne yapmam gerek. Alıp TV’ yi Vestel fabrikasına mı gideyim. Bu nasıl bir sorun çözmektir.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Önder 24 Ekim 17:49

Garanti kapsamında olan ürünü tamir etmeden bugün geri gönderdiler.

Vestel Logo Vestel 23 Ekim 14:45

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler