Vestel Termosifon ve Arıza Giderilmesi

Semih Semih21 Şubat 12:16

Gün-işi yerine bu arkadaşlardan Antalya’daki yazlığımıza 65 litre bir termosifon aldık. İlk günden itibaren sıcak şu 6 dk. inde bittiği için garanti kapsamındaki ürünü tamir etmesi için servis çağırdık (bu arada Vestel'e ulaşıp servis talebinde bulunmak min 15 dakika sürüyor haberiniz olsun) servis ilk geldiğinde bir şeyler yaptı ve” bu şekilde deneyin olmazsa bir daha servis çağırın dedi” aynı gün sorunda en ufak bir değişiklik olmadığı için tekrar müşteri temsilcisiyle konuşmak için 15 dk. bekledik ve yine servis talebinde bulunduk. Servis 2. kez geldiğinde tekrar benzer bir durum oldu ve şikayet giderilmedi. Ankara'dan döndüğümüzde hallederiz deyip sorun çözülmeden Antalya’dan ayrıldık. 

Ertesi sene tekrar aynı sıkıntılar devam etti bu arada bulaşık yıkarsak falan düş alamıyoruz,2 kişinin arka arkaya yıkanması mümkün değil bir kişi zor yıkanıyor bu şekilde yaşıyoruz sıcak şu lüks oldu bizim için, neyse tekrar servis geldi parça (termostat) değişimi yaptı vs. Yine aynı laflar, sorun baki. Sonra servisi bir daha aradık ve servisten enteresan bir yorum geldi” artık bizim yapabileceğimiz bir şey yok” e ne yapacağız dedik Vestel müziğini bir kere daha dinleyeceğiz bu sefer gelip götürdüler termosifonu, dün tekrar geldi kontrol edildi ve her şey tekrar aynı. Benim artık sorunun çözüleceğine inancım kalmadı.  Ben Tüketici Hakem Heyeti'ne gidiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Vestel Logo Vestel 21 Şubat 14:14

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler