Toplam çözüm sayısı
..
Vestel ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tolga'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

Vestel Televizyon ve  Tedarik Edilemeyen Panel!

2.117görüntüleme
Tolga
Tolga 10 Aralık 2020 13:46
ÇözüldüÇözüldü
Tolga'nın Teşekkür Mesajı
“Vestel, tamda büyüklüğüne yakışır bir çözüm önerisi ile tarafıma dönüş yaptı. İlgili şikayete karşılık uygulanan çözüm yöntemine tam puan veriyor ve firmaya teşekkür ediyorum. Problemimi çok mantıklı bir öneri çözdüler.”

2 Ay önce satın almış olduğum 49F9500 Smart TV' nin paneli, çocuğumun çarpması sonucunda devrilerek kırıldı. Buraya kadar sorun yok. Bu bir kullanıcı hatası. Akabinde televizyonu servise götürdüm ve 1700 TL karşılığında yeni panel takılabileceğini belirttiler. Sonrada telefon ile arayıp artık bu panelin üretilmediğini ve bana ancak piyasa değeri 2900 TL olan 49" Regal ® marka muadil televizyonu 2022 TL' ye verebileceklerini belirttiler. Televizyonumun markası Vestel fakat bana Regal marka TV öneriyorlar.

 Vestel gibi bir markanın 2020 ağustos ayında ürettiği ve benim Ekim ayında satın aldığım televizyonuna 2020 Aralık ayında artık bu paneli üretemiyoruz ancak ücretli değişim yapabilirsiniz açıklaması sizce ne kadar profesyonel? Yeni bir eve ® geçtim ve evimdeki buzdolabı, çamaşır makinesi, Televizyon hepsini birlikte Vestel marka almıştım ama görüyorum ki büyük hata etmişim. 

Yazıyı okuyan arkadaşlar lütfen şu kısmı iyi anlayın. Burada sorunlu bir üründen bahsetmiyorum. Hata benim hatam. Ürünü devirdim ve zarar verdim. Fakat lütfen şunu atlamayın. 2 Ay önce satın aldığınız ürüne "artık bu ürünü üretmiyoruz" diyerek sizi ufak bir indirim ile yeni ürün satın almaya zorlayan bir firma var. Ben şimdi çıkıyorum. Rotam Tüketici Hakem Heyeti ve haklarımı biliyorum. 

Vestel Logo
Vestel10 Aralık 2020 16:35

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

Tolga
Tolga15 Aralık 2020 14:59

Vestel, tamda büyüklüğüne yakışır bir çözüm önerisi ile tarafıma dönüş yaptı. İlgili şikayete karşılık uygulanan çözüm yöntemine tam puan veriyor ve firmaya teşekkür ediyorum. Problemimi çok mantıklı bir öneri çözdüler.

  • profile
  • profile
2 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Ender
Ender26 Aralık 2020 00:27
 

Aynı konuda hiçbir ücret ödemeden değişim kararları var inşallah hiçbir ücret ödemeden değişimini yapmışsınızdır çünkü 10 yıl boyunca parça ve servis zorunluluğu var parçasını temmin edemezse ücretsiz değişimi zorunludur ödeme yapmışsanız

Ender
Ender26 Aralık 2020 00:28
 

Dilerseniz para iadesi için emsal karar ve dilekçeyle yardımcı olayım hiçbir menfaat beklentisi olmaksızın

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler