sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Vestel Televizyon Kurulum Ücreti Alıyor

Okday Okday19 Şubat 11:18

İnternetten almış olduğum 40''F9400 TV için 80 TL kurulum ücreti ödedim. Yetkili servisten ödediğim ücretin fiş veya faturasını istedim AMA bana servis fişi çıktısını verdiler, Ödediğim miktarın faturasını vermediler. Müşteri hizmetleri ile telde görüştüm ve şikayetimi alamayacaklarını söylediler. Bu modellerde kurulum ücrete tabi imiş. Bu kararı kim almış neye göre almış. Vestel'e hiç yakışmıyor. Yaklaşık 20 yıldır evimde Vestel TV izliyorum değiştirme vakti geldi yine Vestel tercih ettim ama bu kurulum ücreti hiç yakışık olmadı. Lütfen böyle şeylere tenezzül etmeyin. Ayrıca televizyonunuzun kumanda tasarımı da hiç hoş değil. 

Benim 80 TL ücretim nereye gitti. Bana lütfen izah edin ve haksız yere alınan bu ücretin iadesini talep ediyorum. Televizyonlarınızda kurulum ücreti neden alıyorsunuz. Kargo ile gelen televizyonu ben açsam kırık veya çatlak hasarlı çıksa garanti kapsamı dışında oluyor. Ben koliyi açamayacağıma göre koliyi mecburen servise açtırıyoruz ve serviste kurulum ücreti alıyor. Şikayetim genel olarak televizyonlarınızdan kurulum ücreti alınmasıdır. Şikayetim Vestel firması içindir. İlginize.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Okday 21 Şubat 14:59

Konu ile ilgili müşteri hizmetleri ile telefon arandım ama sorun çözülmedi. Bu ücretin haksız alındığı kanaatim devam etmekte olduğunda Tüketici Hakem Heyetine ve ödediğim miktar için de fatura veya fiş vermedikleri için gelir idaresine başvuru yaptım. Saygılr sunarım.

Vestel Logo Vestel 19 Şubat 17:50

Merhaba, Çözüm Merkezimiz bildiriminizi teşekküre dönüştürmek için çözüm alternatiflerini oluşturuyor, sizinle en hızlı şekilde irtibata geçeceğiz. En içten sevgi ve saygılarımızla, Vestel Müşteri Hizmetleri Genel Müdürlüğü #GURURLAYERLİ

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler